Osvobozující rozsudek nad bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou už neplatí. Obvodní soud pro Prahu 2 se musí jejím případem znovu zabývat. Rozhodl tak pražský městský soud. V odvolacím jednání zrušil verdikt obvodního soudu, který loni zprostil exministryni obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, a případ mu vrátil k novému projednání.
V souvislosti se stíháním kvůli uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human hrozí Součkové tři roky až deset let vězení.
Z nového rozsudku patrně vyplývá, že uzavřením smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human nespáchala úmyslný trestný čin, nedbalostní ale možná ano. Za takový by jí už nehrozilo až deset let vězení, ale maximálně tři roky odnětí svobody, případně trest podmíněný či peněžitý.
"Budu mít právo opět dokázat, že jsem nevinná a že jsem nic nezanedbala. Absolutně nesouhlasím s výrokem dnešního soudu," řekla pak novinářům Součková. Naopak státní zástupce Stanislav Potužník rozhodnutí odvolacího senátu uvítal. Sám v závěrečné řeči upravil odvolání prvoinstančního kolegy v tom smyslu, že v jednání obžalované nevidí úmysl, ale nedbalost. "Odvolací soud konstatoval, že došlo k porušení zákona soudem prvního stupně a naznačil mu, jak má rozhodnout," řekl médiím žalobce.
Žalobce postavil Součkovou před trestní senát kvůli údajně nevýhodné smlouvě, která slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset milionů korun - které také dostal. Dalších deset milionů korun měl získat při vypovězení smlouvy. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.
Podle žalobce chtěla Součková Nováčka úmyslně obohatit. Navíc ho prý v září 2003 nezákonně pověřila zastupováním státu bez výběrového řízení, a to přesto, že prý byla ze zákona povinna předat případ k 1. červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, mluvila od počátku případu o politickém podtextu a o tom, že kdyby byla politicky loajální, asi by na ministerstvu zůstala. Trestní senát obvodního soudu jí dal v mnohém za pravdu - Součková se podle něj nejen nedopustila žádné trestné činnosti, ale ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou se jako ministryně snažila zachránit, co se dalo, a usilovala o to, aby stát firmě už nic neplatil. Odvolací soud však rozsudek obvodního soudu zrušil.
Na lavici obžalovaných se ocitli již tři členové polistopadových vlád. Prvním byl sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda, který si odpykává ve vězení pětiletý trest za vytunelování mělnické firmy Liberta. Jako druhá stanula před soudem Součková. Třetím je někdejší ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU), kterého prvoinstanční soud poslal v lednu na 5,5 roku do vězení v souvislosti se založením společnosti Testcom servis. Mlynáře odvolací jednání teprve čeká.
Foto: Karel Šanda