Žalobci z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně se rozhodli vrátit k dalšímu prošetření případ takzvané Kubiceho zprávy. "Při kontrole se shledalo, že je potřeba doplnit dokazování," řekl mluvčí zastupitelství Pavel Foltán. Případ se týká postupu policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, Hynka Vlase a Jaroslava Hrušky, kteří před loňskými volbami v parlamentu předložili zprávu o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.
Zástupci Inspekce ministra vnitra, kteří postup policistů loni prověřovali, se zatím s rozhodnutím Nejvyššího státního zastupitelství neseznámili. "Inspekce ministra vnitra do této doby nic neobdržela. Takže zatím k tomu nemůžeme nic říct," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
Stejné stanovisko zaujal i žalobce z dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Michal Zachystal. "Teď jsem se to dozvěděl, ale oficiálně mi ještě nic nepřišlo. Takže nemohu ani komentovat důvody toho rozhodnutí," řekl Zachystal. Znovuotevření případu odmítla komentovat i mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.
Případ souvisí s informacemi ze zprávy ÚOOZ, kterou Kubice předložil loni v květnu na zasedání sněmovního branného výboru, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty v režimu utajení unikly do médií. Sociální demokraté to tehdy označili za zneužití policie k politickému boji.
Šéf ÚOOZ ve sněmovně řekl, že tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. ČSSD tvrdí, že ji únik Kubiceho zprávy ve volbách poškodil. Socialisté od té doby o ÚOOZ hovoří jako o politické policii ODS. Útvar nařčení odmítá a za nesmysl ho označují i občanští demokraté.
Společně s Kubicem byli tehdy na jednání výboru i Vlas a Hruška. Všechny tři pak údajně inspekce v rámci vyšetřování případu odposlouchávala, společně s nimi prý i několik politiků a dva novináře. Politikům především vadilo, že Kubice obešel několik stupňů svých nadřízených a šel rovnou do výboru.
Inspekce ministra vnitra chtěla původně Kubiceho, Vlase a Hrušku obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce Zachystal ale v prosinci loňského roku rozhodl, že je trestně stíhat nebude.
Věc tehdy převzal náměstek policejního prezidenta František Snopek, který Kubiceho mohl kázeňsky potrestat. Snopek shledal v postupu Kubiceho i jeho dvou podřízených určité nedostatky, které s ním projednal, vytkl mu je a uložil mu, aby poučil i oba svoje podřízené. "Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení věc podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů projednal a kázeňské řízení zastavil, protože v jednání policistů neshledal kázeňský přestupek," uvedl tehdy mluvčí policejního prezidia David Kubalák.
Ilustrační foto: Jan Schejbal