Problém mýta? Auta s koulí
02.07.2007 15:00 Původní zpráva Aktualizováno 02.07. 21:45
Obyčejné avie zamotaly miliardový výběr českého mýta. Vozidla tohoto typu, tedy s hmotností těsně pod dvanáct tun, totiž někdy platí mýtné, a někdy ne. Jediný rozdíl je v tom, zda mají lidově řečeno kouli pro zapojení přívěsu. Ta je odsoudí k platbě. Jenže žádná mýtná brána ji nedokáže vyfotografovat. Těchto vozidel je v ČR odhadem společnosti Kapsch pět tisíc.
Problém s lehkými nákladními auty se vynořil v době, kdy se na společnost Kapsch snesla kritika, že není příliš úspěšná ve výběru mýtného, a měla se dostat se o jedno procento pod 95procentní hranici. Pro Českou televizi to uvedl předseda expertní skupiny ministerstva dopravy Petr Moos. Při poklesu úspěšnosti pod 95 procent musí Kapsch rozdíl státu doplatit. A vozy, jako jsou například právě avie, hrají v úspěšnosti výběru mýta svou roli.
"Existuje určitá skupina vozidel s otazníky. Bohužel nemáme šanci zjistit, zda jim vzniká povinnost platby mýtného," uvedl mediální zástupce Kapsche David Šimoník. O úspěšnosti výběru se dá podle něj zatím jen spekulovat. "Údaje ještě nejsou známy. Jak by nám ale mohla klesat úspěšnost, když roste výběr mýtného," tvrdí David Šimoník. Generální ředitel Kapsche Karel Feix odhaduje míru úspěšnosti k 98 procentům.
Ministerstvo dopravy si na formulaci o lehkých nákladních vozidlech trvá a nehodlá ji měnit. Pokud má vůz možnost zapojit za sebe přívěs, musí zaplatit, i když jej zrovna neveze. "Nemůže jet jednou na dálniční kupon a jednou na palubní jednotku," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.
Jak tedy problém vyřešit? Řidiči vozidel s možností připojení přívěsu si měli podle jednoho z nápadů dávat za čelní sklo žlutou cedulku. Pak by po vyfotografování mýtnou branou lidé v centrále Kapsche věděli, že řidič má povinnost platit. Jenže nápad ztroskotal na nedůvěře v poctivost českých dopravců.
Druhou možností je dovolit firmě Kapsch nahlížet do centrálního registru vozidel, kde se dá zjistit, zda má auto povoleno mít kouli. Jenže tam firma přístup nemá. "My jsme se tomu až doposud bránili. Je to ale otázka k diskusi. V budoucnu to není možné vyloučit, ovšem za určitých podmínek," naznačuje vstřícnější postup ministerstva Karel Hanzelka.
Poslední známá čísla úspěšnosti výběru mýta jsou z ledna a února. Tehdy to bylo asi 98 procent. Úspěšnost se počítá pomocí poměrně složitého vzorce, údaje do něj jdou nejen od Kapsche, ale i od celníků. Ministerstvo dopravy nyní spolupracuje s pražským ČVUT na tom, aby našlo nový a rychlejší vzorec. Započítána by v něm měla být i auta jako jsou avie, u nichž je výběr problematický.
Za první pololetí předepsal mýtný systém kamionům 2,7 miliardy korun. Denní průměr i s víkendy je 16,2 milionu korun. Řidiči si již pořídili 205 tisíc palubních jednotek.
Foto: archivDiskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.