Proč se museli <span>Rusové vrátit domů?</span> Kvůli energetice

Domácí
7. 9. 2009 07:49
Diplomaté se zajímali o jadernou energetiku a o dodávky ropy a plynu.
Diplomaté se zajímali o jadernou energetiku a o dodávky ropy a plynu.
Diplomaté se zajímali o jadernou energetiku a o dodávky ropy a plynu.Nedávné vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka souvisí s aktivitou ruských agentů v oblasti jaderné energetiky, dodávek ropy a zemního plynu. Vyplývá to z informací ekonomů, bezpečnostních expertů a diplomatů. Moskva se prý zaměřuje na dostavbu Temelína, zájem má i na podílu v českých rafineriích. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

Z České republiky byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze. Dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať už se nevrací z dovolené. Důvodem mělo být napojení diplomatů na ruské tajné služby.

ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg: Ruské diplomaty jsme vyhostit museli

Již v loňském roce Bezpečnostní informační služba uvedla, že se ruské tajné služby snažily ovlivnit veřejné mínění a vyvolat odpor proti vybudování amerického radaru v Brdech. Také podle Vojenského zpravodajství věnovalo Rusko značné úsilí tomu, aby zabránilo výstavbě vojenské základny v Česku. Americký radar, který byl doposud v médiích nejčastěji zmiňován, není pro Rusko tím nejdůležitějším tématem.

"Moskva uvolnila v posledních letech astronomické částky, aby získala vliv v důležitých firmách či energetických projektech. Doma Rusům sice příliš nefungují, ale oni jsou v klidu. Vlastní nebo spoluvlastní podniky či plynárenské firmy na Západě. A ty jim šlapou jako hodinky," řekl nejmenovaný vlivný diplomat.

Radarová základna není pro Rusko nyní tím nejzajímavějším.K projektům, které Moskva ostře sleduje, patří hlavně dostavba dvou jaderných bloků Temelína. "Po oznámení, že vypíšeme zakázku, projevili Rusové obrovský zájem," řekl manažer ČEZ. Elektrárenský gigant navíc požaduje i závazek dodat v případě potřeby další reaktory pro zahraniční zakázky. Jedná se o obchod za stovky miliard korun.

Rusové mají zájem také o české rafinerie. Ropná firma Shell zvažuje prodej podílu ve firmě Česká rafinérská, kterou majoritně ovládá tuzemský Unipetrol. Jedním ze zájemců je i ruská firma Lukoil.

Z nedávno zveřejněné výroční zprávy BIS vyplývá, že se ruští agenti snaží prosazovat své zájmy v Česku. Pokouší se navázat kontakty zejména se členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran.

Foto: archiv TÝDNE, Robert Sedmík
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ