
Z České republiky byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze. Dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať už se nevrací z dovolené. Důvodem mělo být napojení diplomatů na ruské tajné služby.
ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg: Ruské diplomaty jsme vyhostit museli
Již v loňském roce Bezpečnostní informační služba uvedla, že se ruské tajné služby snažily ovlivnit veřejné mínění a vyvolat odpor proti vybudování amerického radaru v Brdech. Také podle Vojenského zpravodajství věnovalo Rusko značné úsilí tomu, aby zabránilo výstavbě vojenské základny v Česku. Americký radar, který byl doposud v médiích nejčastěji zmiňován, není pro Rusko tím nejdůležitějším tématem.
"Moskva uvolnila v posledních letech astronomické částky, aby získala vliv v důležitých firmách či energetických projektech. Doma Rusům sice příliš nefungují, ale oni jsou v klidu. Vlastní nebo spoluvlastní podniky či plynárenské firmy na Západě. A ty jim šlapou jako hodinky," řekl nejmenovaný vlivný diplomat.

Rusové mají zájem také o české rafinerie. Ropná firma Shell zvažuje prodej podílu ve firmě Česká rafinérská, kterou majoritně ovládá tuzemský Unipetrol. Jedním ze zájemců je i ruská firma Lukoil.
Z nedávno zveřejněné výroční zprávy BIS vyplývá, že se ruští agenti snaží prosazovat své zájmy v Česku. Pokouší se navázat kontakty zejména se členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran.
Foto: archiv TÝDNE, Robert Sedmík