V podpoře obslužnosti venkova by mohl pomoci prodej základních potravin v partnerských pobočkách pošty nebo podpora pojízdných prodejen. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl označit za veřejnou službu. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v materiálu, který posoudí vláda.
Venkov by mohlo zatraktivnit také rychlé internetové připojení. Do venkovských oblastí, kde žije necelá třetina českého obyvatelstva, se ročně investují desítky miliard korun. Populace v nich roste rychleji než ve zbytku republiky, což ale neplatí o nejmenších obcích, které zanikají.
V Česku podle materiálu dlouhodobě přetrvává nedostatečná výše placených daní na malých obcích vzhledem k jejich rozvojovým potřebám i údržbě obecního majetku. "Obce, zejména malé do 500 obyvatel, se tak dlouhodobě potýkají s problémem nedostatečné občanské vybavenosti, přičemž se situace mírně zhoršuje. Pokud jde o komerční služby, například obchod se smíšeným zbožím a další služby, jako jsou kadeřnictví nebo opravny obuvi a podobně, dosahuje vybavenost zhruba 70 procent," píše ministerstvo.
Podle resortu je problémem ztrátovost obchodů na malých obcích s méně než 1000 obyvateli. "Situace je nejvíce kritická v malých obcích pod 500 obyvatel," dodává materiál. Kromě podpory, kterou dává ministerstvo průmyslu a obchodu, navrhuje resort i svá opatření.
Jedním by mohla být finanční podpora samospráv, které zajišťují nebo se podílejí na provozu prodejen, například pokud jim poskytují prostory. "Konkrétně v Pardubickém kraji již několik let funguje podpora prodejen potravin v malých obcích. Zdroje financování jsou nicméně poměrně nízké," domnívá se resort řízený lidovcem Marianem Jurečkou.
Podle ministerstva by za splnění některých podmínek bylo možné označit zajištění potravinové obslužnosti v obcích pod 1000 obyvatel za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu. "Dotace by tak sloužila výhradně na částečné pokrytí vynaložených mzdových prostředků včetně pojistného na sociální a zdravotní pojištění personálu prodejny," upozorňuje ministerstvo.
O přidělení podpory a její výši by rozhodovalo tamní zastupitelstvo. Maximum podpory by bylo stanovené nepřímou úměrou na základě počtu obyvatel dané obce: do 800 obyvatel by mohlo jít o 54 tisíc korun, do 500 obyvatel pak 135 tisíc korun, pro nejmenší obce do 200 obyvatel pak do 216 tisíc korun ročně.
Kromě využití klasických prodejen by se pak mohly podporovat i alternativní řešení, jako jsou pojízdné prodejny. Ministerstvo již nyní dává čtyřicetiprocentní dotaci pro malé a střední zemědělské podniky, prostřednictvím které si mohou zemědělští podnikatelé říct o peníze mimo jiné na vybavení pojízdných prodejen nebo podpořit prodej místní produkce ze dvora.
Další možností je pak spolupráce s Českou poštou, respektive potraviny by se mohly prodávat tam, kde jsou její smluvní zástupci, tedy Pošta Partneři.
Pomoci proti vysídlování nejmenších obcí by také podle resortu měl podpořit rychlý a levný internet. "V neposlední řadě napomáhá k vyšší zaměstnanosti zejména v oblastech, kde je omezená nabídka pracovních příležitostí, byť třeba na částečný úvazek formou práce z domova," myslí si ministerstvo.
Už nyní získává venkov ročně desítky miliard korun z národních i evropských zdrojů. Jenom v evropském dotačním programu Program rozvoje venkova bylo mezi lety 2007 a 2013 vyplaceno na plošná a investiční opatření skoro 100 miliard korun. Stát i nyní vyplácí miliardy korun výrobcům potravin a zemědělcům. Jenom na přímých platbách pro zemědělce, o které si říká necelých 30 tisíc žadatelů, vyplatí pak z evropských zdrojů ročně 23 miliard korun.
Produkci regionálních potravin se snaží podporovat marketingem značky Regionální potravina, dále pak seznamováním veřejnosti s farmáři.
Od roku 2013 se stát zaměřuje na podporu infrastruktury vodovodů a kanalizací v obcích do 1000 obyvatel. V jednom z dotačních programů již stát podpořil 450 projektů za více než 4,4 miliardy korun. V navazujícím programu by mělo být do roku 2022 připraveno 4,8 miliardy korun.
Ministr již dříve mluvil i o podpoře venkova skrze úlevy na sociálním pojištění. "Bude podána formou poslaneckého návrhu zákona," řekla mluvčí resortu Markéta Ježková. Další podporou by do budoucna měla být podpora skrze Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, která by nabízela zvýhodněné úvěry a subvence úroků z komerčních úvěrů. Materiál je nyní podle mluvčí v meziresortním připomínkovém řízení. Podle Ježkové by se jeho schválení mohlo stihnout do voleb.