Jediný ministr by neměl mít možnost rozhodovat o zákazu toho či onoho, tvrdí bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v souvislosti s prohibicí, již před minulý pátek vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger. Zákaz prodeje kořalky dosud platí. "Takové jednání je v rozporu s Ústavou ČR. Povinnosti může občanům ukládat jedině parlament," tvrdí Kovářová.
"Problém vidím v tom, že nešlo o krok státu, ale o rozhodnutí jediného ministra. Rozumím pohnutkám vlády, která potřebovala ve chvílích, kdy na otravy umíralo čím dál víc lidí, rychlé řešení. Ale pak měl zasednout a rozhodnout parlament, který jediný podle ústavy může občanům ukládat povinnosti," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ bývalá ministryně, která nyní působí jako advokátka.
Anketa:
Uvítali byste co nejrychlejší konec prohibice?
- Ano, přiznám se, že bych se už něčeho ostřejšího rád napil(a). 25%
- Měl by se vymyslet systém, jak do prodeje co nejrychleji vrátit stoprocentně bezpečný alkohol. Ekonomické ztráty jsou velké... 25%
- Ne, jen ať prohibice platí dál. Vždyť pořád umírají další lidé a přibývají otrávení... 25%
- Je mi to jedno, kořalka mi nechybí. 25%
Zákon o ochraně veřejného zdraví sice skutečně dává ministru zdravotnictví oprávnění vydat mimořádné opatření, které je časově neomezené, nepřezkoumatelné soudem a má účinek zákona, ale je v rozporu s Ústavou ČR. "A že platí už téměř dva týdny, v jejichž průběhu jednala sněmovna o jiných zákonech, mě děsí. A není vyloučeno, že další podobné zákony dávají jiným ministrům podobná práva," dodala Kovářová.
Domnívá se, že každý, komu byla v souvislosti s protiústavním rozhodnutím způsobena škoda, se může soudně bránit. Nechápe proto, proč se celou věcí už dávno nezabývají právníci.
Sama by situaci doporučila řešit jinak. "Svolala bych poradní orgán, který má vláda právě pro tyto účely zřízen, tedy legislativní radu vlády. O dalším postupu by měla rozhodnout celá vláda, k věci by se měl vyslovit premiér a postoj i budoucí kroky veřejně vysvětlovat, vláda by měla požádat předsedkyni sněmovny o svolání mimořádné schůze. Otázka samozřejmě zní, co bude dál. Osobně se však domnívám, že nejde o alkohol, ale o rozhodnutí, za co vůbec může nést stát odpovědnost, které věci může direktivně řídit, kontrolovat a do jakých sfér má zasahovat," shrnula.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), jenž prohibiční opatření nařídil, on-line deníku TÝDEN.CZ přiznal, že se o věci zřejmě skutečně povede odborná diskuse. "Já konal podle toho, jak je napsaný zákon. V budoucnosti se ale o tom ještě jistě povede řeč s ústavními právníky," řekl.
Zákaz prodeje a nabízení tvrdého alkoholu trvá od 14. září. Od 21. září pak platí zákaz vývozu lihovin za hranice. Ministr chtěl opatřením zabránit dalším úmrtím na otravu metylalkoholem, jenž se objevil v řadě alkoholických nápojů. Dosud na otravu alkoholem zemřelo 26 lidí.