Projekt Bárta: od likvidace bezdomovců k totalitě

Domácí
11. 4. 2011 10:30
Matěj Bárta, generální ředitel firmy ABL.
Matěj Bárta, generální ředitel firmy ABL.

Poslankyně Kristýna Kočí tvrdí, že Bártovi chlapci z ABL se cíleně zbavovali bezdomovců, když je v zimě polévali vodou. Expředsedkyně poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí ta slova řekla jen tak na okraj v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes: "Jeden z vysoce postavených členů ABL se mi svěřil s praktikami, které využívají, včetně vytlačení auta z vozovky, hoření auta či způsobu, jakým se zbavují bezdomovců v supermarketech, které firma ABL hlídá. V zimě je polévají ledovou vodou."

O bezdomovcích jsem napsal už mnoho reportáží a dovedu si docela dobře představit, jak se promočený padesátiletý somrák belhá v mrazu někam k ohýnku nebo k parovodu. Pokud neumrzne dřív, než vůbec uschne, stejně ho čeká zápal plic a z omrzlin na těle se zase vyklube hnisavá gangréna, která v lepším případě končí amputací, v horším kremací na náklady obce.

Na ulici přitom může skončit každý. Rád třeba vzpomínám na atomového fyzika Viliama Tetřeva, který přespával i v těch nejkrutějších mrazech v horolezeckém spacáku na ostrově Štvanice. V parku začal bydlet poté, co ho majitel domu připravil údajně neprávem o byt. Jen sedm procent nešťastníků bez domova totiž odborníci považují za profesionální bezdomovce, jejichž tulácká duše si jiný život představit neumí. Nejčastěji však na ulici končí lidé kvůli ztrátě zaměstnání (23 % bezdomovců), rozvodu (20 %), odchodu z rodiny (11 %), výkonu trestu (5 %) a špatnému hospodaření (3 %). Asi 25 % bezdomovců tvoří invalidní důchodci, 25 % bezdomovců má zkušenost s dětským domovem a 15 % s psychiatrickou léčebnou.

Na ulici se ocitl i atomový fyzik Viliam Tetřev.Přesně tento typ spoluobčanů považoval za vřed na společnosti už Adolf Hitler a podle tajného plánu T4 nechával psychicky i tělesně postižené Němce likvidovat v plynových komorách. Na základě závěrů z norimberského procesu takto vlast "očistil" celkem asi od čtvrt milionu "méněcenných". Část veřejnosti totiž podobné "očišťující" praktiky vždycky kvituje s povděkem. Stačí si vzpomenout, jak se loni na jaře fandilo samozvaným "hlídkám Věcí veřejných", které z pražských parků vykazovaly právě bezdomovce a narkomany.

To vše jsou přitom způsoby, které v demokratickém systému nemají budit sympatie, nýbrž rozeřvávat alarmy. Kdo totiž dokáže nařídit polévání bezdomovců, bez skrupulí jednou objedná i vraždu nepohodlného novináře nebo opozičního politika.

Autor: Ivan MotýlFoto: Karel Šanda, ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ