Protest u vlády rozehnala policie, několik zadržených

Domácí
17. 11. 2015 18:55
Policie zasáhla proti demonstrujícím proti migraci u Úřadu vlády v Praze.
Policie zasáhla proti demonstrujícím proti migraci u Úřadu vlády v Praze.

Policie zasáhla proti účastníkům protimigrační demonstrace u Úřadu vlády. Přibližně tisíc lidí odmítalo více než hodinu po oficiálním konci akce opustit navzdory výzvám prostor. Zhruba 12 lidí policisté zajistili, zejména kvůli použití pyrotechniky a zahaleným tvářím, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Po půl osmé už většina lidí z místa odešla.

Anketa:

Jak byste oznámkovali vývoj v České republice v období od 17. listopadu 1989 do současnosti?

Před úřad vlády dorazily dva řádně ohlášené pochody. Podle Hulana celkem zhruba 5000 lidí. Na místě byly před vchodem do úřadu kovové zátarasy, které jsou tam běžně. Někteří účastníci je ale rozebrali.

"Oba ohlašovatelé pochodů akci oficiálně ukončili, účastníci tak měli povinnost se ze zákona rozejít," řekl Hulan. Podle něj většina demonstrujících opravdu odešla, na místě ale zůstala zhruba tisícovka lidí. "Magistrátní úředník je opakovaně vyzýval k rozejití, výzvy ale neuposlechli. Úředníci proto požádali policii, aby zakročila," podotkl mluvčí.

Policisté účastníky znovu opakovaně vyzývali k odchodu, což se nestalo. Těžkooděnci proto dav vytlačili do bezpečného prostoru. Rozdělili ho na dvě části, jednu vytlačili k Čechovu mostu, druhou směrem k Malostranskému náměstí. Zhruba v 19.45 policie otevřela silnici okolo Úřadu vlády pro běžnou dopravu.

Zhruba 12 lidí bylo zajištěno kvůli použití nebezpečné pyrotechniky, někteří měli také protiprávně zahalený obličej. Znamená to, že je policisté vyvedli z davu, legitimovali a chtěli vysvětlení. Podobné případy se často řeší jako přestupek.

Záchranáři museli jednoho člověka odvést do nemocnice. "Zranění nebylo vážné, ale měl oči zasažené pepřovým sprejem nebo dýmovnicí," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Na místě ošetřili záchranáři další tři lidi, buď kvůli zasažení očí nebo zhmožděninám.

Většina lidí, která dorazila před Úřad vlády, se odpoledne účastnila protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem na Václavském náměstí. Podle policie se na ní sešlo asi 4000 lidí. Mnozí z účastníků zelené karty s nápisem Stojíme za svým prezidentem. S projevem vystoupil například předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Při jeho projevu lidé požadovali voláním demisi vlády.

"Vláda České republiky označuje za extremisty ty, co chtějí hájit zájmy svých občanů," řekl Okamura. "Extremisté však nejsme my, extremisté jsou čeští europoslanci, co hlasovali pro migrační kvóty," dodal.

Účastníci se poté vydali nejprve k náměstí Republiky a tam se připojili ke zhruba 300 lidem z demonstrace pořádané Národní demokracií. U Staroměstského náměstí pak zdržely průvod konflikty s policií. Na Klárově se spojil s asi 50 účastníky demonstrace projektu Československo, který nesouhlasí s řízením státu a vyzval vládu k demisi. Promluvil k nim někdejší předseda republikánů Miroslav Sládek.

Lidé při pochodu k Úřadu vlády skandovali hesla jako "Islám tady nechceme", "Čechy Čechům" a přihlížející vyzývali ke spoluúčasti pokřikem "Češi pojďte s náma". Před Úřadem vlády se pak často ozývalo skandování "Demisi, demisi".

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ