Když osmasedmdesátiletá Anna Fiřtová ráno vstala, šla protestovat proti radaru v Brdech. Připojila se ke skupině lidí, která zvolila tichý protest. Fiřtová s plakátem na prsou a zádech obchází Poslaneckou sněmovnu. Stejně jako ostatní razí heslo "parlament nás neobejde, obejdeme parlament".
Ze skupiny zhruba deseti protestních chodců, kteří kroužili v pátek dopoledne kolem sněmovny, byla jednoznačně nejstarší.
"Chodím tak dlouho, dokud to dovolí nohy. Už nemůžu běhat jako ti mladí. Ale protože jsem nechyběla na žádné demonstraci v Praze proti radaru, nemohu chybět ani tady," říká Anna Fiřtová. Plakát si vybrala na Malostranském náměstí, kde měli odpůrci radaru svůj stánek. Na zádech nesla napsánu poněkud apokalyptickou vizi. Antiradaristé podle ní čekají konec světa v roce 2050. Lze tak soudit podle nápisu "1968 Jdi domů, Ivane, 2008 Go Home, John, 2050 Kde domov můj".
"Pamatuji druhou světovou válku. Američané rozbili naše továrny, bombardovali Prahu," vzpomíná na události z konce války a dodává: "Další válka by byla mnohem větší. Bylo by mi líto, kdyby tady to zmizelo," rozhlédla se po Malé Straně.
Proto se paní Fiřtová rozhodla protestovat proti americkému radaru. I kdyby pršelo, jak přiznala. "Nebudou takové lijáky, které by nás mohly odradit."
Neodradili ji ani lidé, kteří ji zastavovali a ptali se, proč proti radaru protestuje. Před polednem u stánku svůj plakát odevzdala a šla domů. Krátce před ní se několik mladých lidí ptalo na brigádu. Že by si na odpoledne plakát také obléklo, ale když se dozvěděli, že za to nic nedostanou, rozmysleli si to.
Odpůrci radaru obcházeli sněmovnu od pondělí do pátku, střídali se od osmi do dvaceti hodin. Chtěli, aby je viděli poslanci, kteří budou o umístění základny hlasovat.
Foto: Petra Mášová