V křesle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vystřídal Robert Šlachta začátkem roku Jana Kubice. Sliboval, že kauza biolíh neskončí u ledu, přesto se tak stalo. "Kauza měla nabito na obžalobu," tvrdí v rozhovoru pro server TÝDEN.CZ.
Devátého března dopoledne, volební rok 2006. Nedaleko Poslanecké sněmovny v restauraci U Schnellů nabízí policejní agent-provokatér spis realitního magnáta Miloše Červenky olomouckému lobbistovi Františku Vybíralovi. Chce ze něj půl miliónu korun. Celou akci sledují policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Vybíral i Červenka sice skončí ve vazbě, ale právě scéna z restaurace U Schnellů vadila žalobci natolik, že se rozhodl "jejich" větev kauzy biolíh zastavit.
K TÉMATU: Končí kauza biolíh. Byla to provokace, řekl žalobce
Sliboval jste, že pokud bude část kauzy biolíh týkající se Červenky a Vybírala odložena, ukážete na chybu, proč se tak stalo. Takže?
Počkejme, jak kauza dopadne. Kauza Červenka - Vybíral je v současné době zastavena vrchním státním zástupcem a je poslána na nejvyšší státní zastupitelství na přezkum, který na něj teď má tři měsíce. Respektujeme rozhodnutí vrchního státního zástupce, ale náš názor je jiný.
Dobrá, nesouhlasíte se žalobcem. Jaký závěr vyplynul z práce detektivů pro vás?
Vyšetřování jsme v tomto konkrétním případě končili s tím, že jsme navrhli podání obžaloby. Kauza měla jednoznačně dostatečně nabito proto, aby mohla jít před soud.
A co pochybení, při kterém měli policisté Vybírala k předání úplatku za spis o Červenkovi vyprovokovat?
Nenazval bych to chybou. Celý průběh řízení je dozorován státním zástupcem, který povoluje každý další úkon. Jediný krok se nepohne dál bez souhlasu žalobce. Proto si myslím, že řízení mohl zastavit už před rokem, jestliže zaznamenal pochybení, hned při zmiňované provokaci.
Prověřil jste si zpětně, jestli opravdu nedošlo k pochybení? Třeba při zdokumentování prvotního impulsu - nabídce spisu za úplatu?
Spisový materiál jsem viděl a nezaznamenal jsem v něm nic, kvůli čemu bych musel kázeňsky řešit podřízené. Přesto se v médiích v souvislosti s tím objevilo i to, že policisté, kteří na kauze pracovali, budou pokáráni. Jsem jediný, kdo by je mohl potrestat a rozhodně se k ničemu takovému nechystám.
Nepovede rozpačitý konec jedné větve kauzy biolih k zametení celé kauzy pod koberec?
Těžko by se někdo z mého útvaru snažil zamést něco pod koberec. To v žádném případě. Zklamání z rozhodnutí státního zástupce je patrné přímo u lidí, kteří se na vyšetřování podíleli.
Vyšetřování aktivit lobbistů a prorůstání organizovaného zločinu do státní správy tedy nekončí?
Rozhodně s tím neskončíme. Snad se poučíme. Musíme příště kvalitněji zadokumentovat jednotlivé okolnosti případů.
Nepomohlo by třeba angažování lobbisty, který by obcházel státní zastupitelství a přesvědčoval žalobce, ať vypracují obžalobu?
To bych si pak připadal jako v banánové republice.
A není stejně "banánové" i to, že žalobce, který sleduje celý průběh vyšetřování, pak práci detektivů zařízne a obžalobu nepodá?
Na to jsem už odpovídal. Překvapilo mě to, ale zeptat se na to musíte jinde.
Pojďme dál. Při nástupu jste sliboval, že po třech měsících vypracujete analýzu. Jaký je její výsledek?
Udělali jsme personální přesuny, abychom dokončili všechny rozpracované věci. A analýza nám pomohla označit, které věci k nám nepatří.
Takže jste se jich zbavili?
To bych neřekl, zbavili. Spíš jsme si uvolnili ruce k tomu, abychom se mohli zabývat věcmi, které nám patří. Třeba vydírání, která nejsou v rozsahu organizovaného zločinu, nebo ekonomické kauzy.
Co zbytek kauz, museli jste něco vyškrtnout, protože to bylo špatně udělané?
Ne, v žádném případě jsme nic neškrtali. U věcí, které byly ve vyšetřování, jsme posílili týmy tak, aby se je podařilo dotáhnout.
Postupoval jste podle hesla "nové koště dobře mete"?
Netlačím na lidi ve smyslu: teď přišel nový ředitel, musíme předvést výsledky a nějaké případy uzavřít. Musíme spíše vycházet z toho, jestli všechny věci, které šetříme, skutečně náleží nám, a pak se můžeme bavit také o tom, zda nejsme schopni řešit případy efektivněji a zda jsme schopni získat veškeré důkazy.
S tím souvisí i nedostatek policistů ve vašem útvaru...
Překonat se ho zatím nepodařilo. V současné době nám chybí sto sedm policistů. Ale stabilizoval jsem personální situaci. Dřív se lidé přijímali podle toho, že někdo někoho znal, udělal psychotesty a byl přijat. My jdeme cestou poměrně složitých testů, během nichž jsou uchazeči sledováni. Hodnotíme především jejich reakce ve vypjatých situacích. Kvalitní výběr nahradil kvantitu.
Foto: Robert Sedmík, Jan Schejbal