Provod: <span>pořídil si kolt</span> a pak sídlo pohlavárů KSČ

Domácí
19. 8. 2010 09:15
bez popisku 274412
bez popisku 274412

Provod se rozhodl areál zrekonstruovat.Na začátku všeho bylo pořízení koltu Python. Díky revolveru si pak kontroverzní podnikatel Miroslav Provod pořídil i Vystrkov, původně rekreační středisko někdejších komunistických pohlavárů. Alespoň to vyplývá z knihy Reportáž z rakve, kterou se chystá Provod vydat v září. On-line deník TÝDEN.CZ ji má k dispozici.

Jak to tedy s Vystrkovem bylo? "Jednoho dne jsem si pořídil kolt Python ráže 9 mm a potřeboval jsem k němu také zbrojní průkaz. Začal jsem tedy chodit na pražské Výstaviště do střeleckého klubu. Klub vedl Milan Novák se svým otcem a já se s nimi rád dával do hovoru," líčí začátky Provod. Protože tenkrát marně sháněl chatu na břehu Orlické přehrady, řekli mu, že proti jejich klubu má sídlo společnost VAKAM, která vlastní dvacet procent akcií bývalého vládního rekreačního střediska na Orlíku.

K TÉMATU: Provod chystá knihu: o Gottovi, Paroubkovi i Mrázkovi
                    Jak zbohatl Provod? Na digitálkách. Měl i vlastní značku

Jednání o Vystrkovu pak už šla ráz na ráz. VAKAM i další vlastník akcií potřebovali peníze, a tak se s Provodem rychle dohodli." Tehdy jsem získal nájemní smlouvu do roku 2019," uvádí autor knihy Reportáž z rakve.

Areál, jehož středem je hotel s devíti apartmány, restaurací, terasou, barem, salonkem, fitness centrem, dvěma saunami a třinácti vilami, nebyl podle Provoda v nejlepším stavu. "Do restituce měl rozlohu 460 hektarů, je tam několik kilometrů vnitřních cest, které však byly v zoufalém stavu, o čemž jsem se přesvědčil hned při své první návštěvě, když jsem si u auta utrhl na zdevastované asfaltové cestě výfuk," píše Provod, který se velmi podivoval nad tím, jak strašné tam bylo vybavení. Vystrkov byl totiž vždy spojován jen s luxusem.

"Říkal jsem si, že to ani není možné, aby tam něco takového po členech ústředního výboru KSČ vůbec zbylo, a měl jsem pocit, že to původní vybavení někdo za tohle haraburdí jednoduše vyměnil. Ale posléze jsem od letitých zaměstnanců zjistil, že tomu tak opravdu bylo," vypráví Provod. Komunističtí pohlaváři údajně skutečně žili ve velmi skromných podmínkách. "Ostatně dodnes je tam spousta tehdejšího zařízení, protože například nábytek je evidovaný, účetně neodepsaný a není možné jej vyhodit," vysvětluje Provod. Je to proto, že vlastnický podíl v areálu pořád drží i stát.

Kníže problémy nikdy nedělal

Kontroverzní podnikatel, který se letos vrátil z vězení, areál zrekonstruoval. Do plánů mu málem zasáhly restituce pozemků, které se vrátily Karlu Schwarzenbergovi.

Miroslav Provod se rozhodl ze svých vzpomínek sepsat knihu."Měl jsem pochopitelně obavy, jak bude možné provozovat nekomplikovaně areál, v němž klíčové stavební vybavení - například studny - nevlastní pronajímatel, tedy stát. Ale musím říct, že tentokrát jsem měl štěstí. Panu Schwarzenbergovi je noblesní velkorysost historicky vlastní. Nepamatuji si situaci, že by si provozovatel budov s majitelem pozemků navzájem nevyhověli," popisuje Provod.

Ve vilkách a na hotelu se za jeho působení na Orlíku vystřídali Vladimír Stehlík, Radovan Krejčíř a Tomáš Pitr, zhruba dvakrát byl v areálu spatřen zavražděný František Mrázek. Minimálně jednou byl na Vystrkově i třeba hokejista Jaromír Jágr se svou někdejší partnerkou Ivou Kubelkovou.

V pátek čtěte: Jak to bylo s nadací Interpo, kterou Provod založil s Karlem Gottem a Františkem Mrázkem.

Foto: Karel Šanda, archiv Miroslava Provoda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ