Průlom: matka nemusí vrátit <span>uneseného syna</span>

Domácí
25. 2. 2008 18:08
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoVeronika Horváthová nemusí vrátit svého čtyřletého syna Adriana Santanu jeho otci do Spojených států. "Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 5," řekla Jana Voldánová z mezinárodní poradenské kanceláře Rödl & Partner, která s matkou spolupracuje. Horvátová syna odvezla z USA údajně proto, že ho otec týral.

"Jsem velice ráda, že soud konečně zohlednil a hájil zájem dítěte, když prioritně nehleděl na zájem jeho rodičů," řekla advokátka Horváthové Pavlína Vondráčková. Soud podle ní prošetřil všechny okolnosti týkající se jeho sociálního postavení a dospěl k závěru, že není v zájmu malého Adriana, aby byl navrácen do USA. "Rozsudek dává oběma stranám ještě prostor pro uzavření vzájemné dohody, otec však před vynesením rozsudku dohodu razantně odmítl," dodala právnička.

Advokát chlapcova otce Radek Matouš zatím není rozhodnutý, zda bude proti verdiktu obvodního soudu podávat odvolání. "Po obdržení písemného rozhodnutí a odůvodnění se budeme s klientem radit, jak postupovat dál," řekl.

Krajský soud v Hradci Králové a Okresní soud v Náchodě dříve rozhodly, že chlapec má být navrácen zpět otci do Kalifornie. Nejvyšší soud však loni v červenci jejich rozsudky zrušil, protože by mohla být nezletilému způsobena újma na jeho právech. Soudy se prý dostatečně nezabývaly tím, do jakých podmínek se má Adrian vrátit.

"Soud musí přihlédnout k informacím týkajícím se sociálního postavení dítěte poskytnutým ústředním orgánem nebo jiným příslušným orgánem obvyklého bydliště dítěte, že byla přijata vhodná opatření k ochraně dítěte po jeho navrácení. Nepostačí pouhý slib rodiče, který se domáhá navrácení dítěte, daný českému soudu," uvádí se v odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Krok kupředu v péči o děti

Rozsudek Nejvyššího soudu podle nadace Naše dítě znamenal posun v rozhodování o mezinárodních únosech dětí rodiči, a to ve prospěch ochrany dětí. Rozhodnutí se však nelíbilo veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi. "Nejvyšší soud připustil dovolání ve věci, která se ve své podstatě týká práva rodinného," řekl již dříve ombudsman.

Malý Adrian je občanem České republiky i USA a na základě dohody rodičů měl své obvyklé bydliště v San Francisku. Matka jej bez souhlasu otce přemístila do Česka. Odůvodnila to tím, že byla spolu s dítětem vystavena domácímu násilí. Po rozhodnutích náchodského a královehradeckého soudu Horváthová syna devět měsíců skrývala, protože věřila, že soudci rozhodli v jejím případě špatně.

"Matka se odmítla s nezletilým navrátit, neboť se obávala trestního stíhání a také toho, že jí může být odebráno dítě, které je na ní zvýšeně psychicky i fyzicky závislé," uvedla již dříve Voldánová. Dítě podle ní do té doby nebylo odloučeno od matky více než několik hodin, protože bylo kvůli nemoci dlouhodobě kojené.

Kauza Adriana není jediným sledovaným případem dítěte, které podle mezinárodního práva unesl do jiné země jeden z rodičů. V květnu 2006 se musely ke svému otci do Argentiny vrátit obě děti Marcely Krajníkové. Téhož roku soudní vykonavatel v ukrajinském Lvově odebral Češce Romaně Dittrichové její tři nezletilé děti, se kterými odjela na Ukrajinu. Spor mezi rodiči o šestiletou Sáru Baraovou skončil loni v lednu rozhodnutím portugalského soudu, podle něhož se dítě vrátilo zpět do Česka k matce.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ