Průlom: soud zneplatnil stávku v pekárně, odbory musejí platit

Domácí
1. 9. 2011 07:41
Odboráři se chtěji proti rozhodnutí soudu odvolat (ilustrační foto).
Odboráři se chtěji proti rozhodnutí soudu odvolat (ilustrační foto).

Ostravský krajský soud vyhověl žalobě druhé největší pekárenské firmy v Česku, společnosti Penam, a červnovou stávku řidičů v pekárně v Ostravě-Martinově prohlásil za nezákonnou. Verdikt zatím není pravomocný, odborová organizace Řidiči Martinov se chce odvolat.

Soud prohlásil stávku za nezákonnou na základě zákona o kolektivním vyjednávání. "Jako nezákonnou ji soud potvrdil z toho důvodu, že jí nepředcházelo řízení před zprostředkovatelem. Dále nebyla vyhlášena a zahájena za zákonem stanovených podmínek, konkrétně - nebyl písemně oznámen zaměstnavateli alespoň tři pracovní dny předem počet zaměstnanců, kteří se stávky zúčastní, a seznam pracovišť, která nebudou v době stávky v provozu," řekla deníku Právo mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová s tím, že české soudy s velkou pravděpodobností dosud obdobné rozhodnutí v případě již uskutečněné stávky nevydaly.

"Určitě se odvoláme," oznámil předseda odborové organizace Řidičů Martinov Dalibor Chytroš. Výstražná stávka řidičů v ostravské pekárně se uskutečnila 8. června. Důvodem podle odborových předáků bylo, že zaměstnavatel s touto organizací odmítal vyjednávat kolektivní smlouvu.

Odmítli s námi vyjednávat, tvrdí odboráři

"Když zaměstnavatel kolektivně nevyjednává a soud se postaví na jeho stranu, je to divné. Jsem přesvědčen, že právo je na naší straně, a věřím, že odvolací soud potvrdí náš názor," řekl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Podle Chytroše odborová organizace, která byla založena loni v listopadu, předala zaměstnavateli návrh kolektivní smlouvy v únoru a vzhledem k tomu, že zaměstnavatel s ní nechtěl o kolektivní smlouvě vyjednávat, v dubnu vyhlásila stávkovou pohotovost. V květnu pak odborová organizace navrhla řešit spor přes zprostředkovatele a předložila i návrh, kdo by jím měl být, na to prý ale vedení firmy delší dobu nereagovalo.

Výkonný ředitel Penamu David Huzlík Právu řekl, že Penam škodu, která jí kvůli stávce vznikla, předběžně vyčíslil na 80 až 120 tisíc korun. "Po odborové organizaci Řidiči Martinov budeme náhradu škody požadovat. Pokud odborová organizace nenahradí škodu dobrovolně, přistoupí společnost Penam k vymáhání náhrady škody soudní cestou," doplnil Huzlík.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ