Za nynější vládní krize se podle internetového průzkumu společnosti SANEP zvyšuje zájem voličů o koaliční stranu Věci veřejné (VV), o KDU-ČSL a v krajích s nejvyšší nezaměstnaností rovněž o extremistické strany. Za vyšším zájmem voličů o VV může být přesvědčení, že se stranu někdo snaží účelově poškodit.
Voličská podpora ODS, TOP 09 a ČSSD naopak klesla, zjistil dále průzkum. Většina lidí podle něj podporuje předčasné volby. Krizi odstartovala počátkem dubna obvinění některých poslanců VV, že se je ministr dopravy a neformální šéf strany Vít Bárta pokoušel korumpovat. Bárta to popírá. Autory obvinění VV ze strany vyloučily, na vývoj ve straně ale kriticky zareagovaly zbývající vládní strany, tedy ODS a TOP 09, a rovněž levicová opozice.
Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl odvolání dvou ministrů za VV, Bárta rezignoval. Postoj ODS a TOP 09 ale podle průzkumu SANEP nebudí u řady voličů důvěru. Podle volebních preferencí, které představují názor 50,3 procenta rozhodnutých voličů, jsou VV jedinou z pěti stran zastoupených ve sněmovně, jíž přibyl podíl voličů.
Zatímco na konci března, tedy před vládní krizí, by podle SANEP získaly VV 7,9 procenta hlasů, ve druhém dubnovém týdnu by to bylo 8,4 procentního bodu. Zbývajícím čtyřem sněmovním stranám za stejnou dobu podíl voličů ubyl. Největší podporu má nadále ČSSD - získala by teď 34,4 procenta hlasů, na konci března to bylo 35,4 procenta. Podpora ODS klesla za stejnou dobu z 18,3 na 17,1 procenta, u TOP 09 to byl pokles o 0,8 procentního bodu na 14,5 procenta a u KSČM ze 13 na 12,1 procenta.
KDU-ČSL by nyní získala 5,4 procenta hlasů, před krizí to bylo o 0,6 procenta méně. Statistická chyba v průzkumu je 1,5 procentního bodu. K získání křesel ve sněmovně potřebuje každá strana dostat nejméně pět procent hlasů.
Průzkum SANEP dále zjistil, že ČSSD by volby vyhrála ve všech krajích, pouze v Praze by byla třetí - za TOP 09 a ODS. Vůbec největší podporu by měla v Moravskoslezském kraji, kde by sociální demokracie podle průzkumu získala 39,1 procentního bodu hlasů. Druhá by ve většině krajů byla ODS.
Internetový průzkum se konal ve dnech 7. až 12. dubna 2011. Bylo při něm dotázáno více než jedenáct tisíc lidí ve věku 18 až 69 let. Průzkum aktuálních krajských volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 50,3 procenta respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek voličů, kteří uvedli, že by se v době konání průzkumu zúčastnili sněmovních voleb.