První závory padly. Domažlicko vstoupilo do Schengenu
20.12.2007 17:25
Osm starostů přeřízlo ve čtvrtek čtyřmi pilami na hraničním přechodu Železná symbolickou červeno-bílou závoru mezi Českem a Německem. Z německé strany tahali pily zástupci českých obcí a z české Němci. Oblast Bělé nad Radbuzou se tak zařadila mezi první české regiony, které slavnostně přivítaly vstup Česka do schengenského prostoru bez hraničních kontrol.
Podle starostů i obyvatel obou zemí to usnadní výměnu pracovních sil a vylepší turistický ruch. Uvedli to starostově všech osmi českých a německých obcí.
ČTĚTE TAKÉ: 20. prosinec - konec hranic
Regionální hraniční přechod Železná se o půlnoci na pátek otevře Němcům i Čechům ze všech oblastí. Dosud tam mohli projíždět pouze občané tří německých okresů a lidé z Plzeňského kraje. Už dnes odpoledne projíždělo přes přechod více vozů než obyčejně.
"Když jsme chtěli jet s dětmi autobusem do Německa, museli jsme na celnici předkládat seznam jmen," řekl Miroslav Rauch, starosta Houstouně s 1300 obyvateli. Podobné problémy měli například turisté, kteří se chtěli procházet podél české a německé hranice. Podle Raucha budou moci od pátku přecházet občané obou zemí přes hranice v libovolných místech, nejen tam, kde je přechod. "Otevřou se stezky, které už existují," řekl Rauch. Podle něj jsou diskutované obavy z možného rabování vykonstruované.
"Nevidím žádné problémy. Ze všech směrů je to pozitivní," řekl Reiner Gäbl, starosta třítisícového Eslarnu, obce těsně za hraniční linií. Obavy z kriminality a zvýšené kamionové dopravy nesdílí. Potenciál oblasti, jak z hlediska zaměstnanců, tak turizmu, se nyní lépe využije. Například cyklostrasa z Paříže do Prahy, dodal Gäbl.
Devadesát pět procent pozitiv a minimum rizik
"S žádnými Asiaty nebudou problémy. Ti, co tu bydlí, jsou usedlí a jiní nepřijdou," řekl starosta Bělé Libor Picka. Podle krajského radního a poslance Vladislava Vilímce přinese Schengen 95 procent pozitiv a jen zbytek rizik. "Je to další impulz pro spolupráci i rozvoj," dodal. "Zrychlí to pohyb zaměstnanců z obou zemí. Vždycky jsem měl problémy, když jsem převážel housle na koncert do Německa. To už dnes nebude," řekl radní.
Podle názoru některých starostů i občanů by bylo dobře, kdyby už od pátku také přešli Češi na euro. "Pro běžné spotřebitele je současný stav výhodný," oponoval Vilímec.
Hraniční přechod Železná fungoval od roku 1992. Z Česka přes něj mohli deset let přejíždět pouze obyvatelé Domažlicka a Tachovska, od roku 2003 lidé z celého Plzeňského kraje. Z Německa mohli do Česka vjíždět jen obyvatelé s poznávacími značkami okresů Weiden, Neustadt a Schwandorf.
"Železná je otevřená pro celý svět a všechny tonáže," řekl Picka. Přes přechod směřovalo tisíce vozů denně, nový režim bez omezení jejich počty podle Picky výrazně nezvýší. "Kamiony také nebudou problém. Pokud ano, pak bychom to společně řešili," řekl Picka.
Železná je nejvýhodnějším vstupem pro řidiče směřující z německé dálnice A6 z Norimberka přes Řezno. Řidiči, kteří nebydleli v uvedených třech německých okresech, museli minulých 15 let nechávat vozidla na parkovišti v Eslarnu a dojít čtyři kilometry do Železné pěšky.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.