Řidiči i kolemjdoucí zažili ve středu dopoledne opravdu netypického koordinátora dopravy v centru Prahy. Namísto policisty se postavil samozvaný regulovčík v červené bundě s logem dopravního podniku. Po asi dvacetiminutovém pouštění autobusů, aut a tramvají skončil na psychiatrii.
Nespokojenost s chronickými zácpami v Praze, anebo jednoduše pomatení mysli přivedlo sedmačtyřicetiletého muže na křižovatku do centra metropole. Od středeční deváté hodiny dopolední tady řídil dopravu. Ukazoval třeba tramvaji, která zrovna odbočovala, že může jet. Jeho kousků na silnici si všiml i nedaleký prodejce.
"Viděl jsem ho tam už včera. Dnes jsem v devět hodin otevřel obchod a zase jsem ho viděl. Pak jsem viděl městskou policii," řekl prodejce. Muže zaregistroval i pan Jiří. "Tohle už mi ani hlava nebere, že by někdo reguloval dopravu tramvají," smál se Jiří Schwär, který pracuje nedaleko křižovatky.
"Dnes ráno přijala městská policie oznámení, že v křižovatce ulic Lazarská a Spálená se pohybuje muž uprostřed křižovatky a snaží se řídit tramvajový a autobusový provoz. My jsme oznámení prověřili pomocí městského kamerového systému a následně byla na místo vyslána hlídka, která zjistila, že se oznámení zakládá na pravdě. Muž skutečně řídil provoz tramvají a automobilů," přiblížil dnešní dopoledne Jan Čihák, tiskový mluvčí pražských strážníků.
"Strážníci muže ztotožnili. Protože z něj cítili alkohol, provedli orientační dechovou zkoušku, přičemž mu naměřili půl promile alkoholu. Protože muž jevil známky duševní poruchy, strážníci na místo přivolali rychlou záchrannou službu," dodal Čihák. "Z Lazarské ulice záchranáři převezli psychicky rozrušeného muže do Všeobecné fakultní nemocnice, kde ho předali do péče psychiatrům," uvedla Jiřina Ernestová, mluvčí pražských záchranářů.
I když muž měl na sobě bundu s logem, pro dopravní podnik prý nepracuje. Podobné případy ale v Praze nejsou zase tak výjimečné. "Pamatuji, že zhruba před půl rokem se nám podobný případ stal na křižovatce ulice Národní a Perlova, kdy také opilý mladík řídil v tomto místě provoz a snažil se usměrňovat vozidla, která tam projížděla," zapátral v paměti Čihák.
"Výjezdy k psychicky rozrušeným nebo nemocným pacientům nejsou nějakým velkým procentem v naší činnosti. Protože pokud jsme loni ošetřili přes sto tisíc pacientů, tak tato psychická rozrušení dělala asi tři tisíce výjezdů. To znamená tři procenta pacientů," uzavřela mluvčí záchranářů.