Britský zbrojařský koncern BAE Systems zaplatil nejmenovanému prostředníkovi až 19 milionů liber (nyní 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do České republiky a Maďarska. Uvádějí to britské listy s odvoláním na žalobu, kterou podalo v pátek americké ministerstvo spravedlnosti na BAE.
Podle žaloby BAE na konci 90. let "poskytovala marketingové služby" v souvislosti s pronájmem švédských stíhaček České republice a Maďarsku. "Firma zaplatila více než 19 milionů liber právnickým osobám spojeným s jednotlivcem, 'osobou A'. Alespoň část z těchto plateb měla souvislost s pokusem domáhat se, podpořit anebo jinak zajistit uzavření pronájmu stíhaček Gripen," stojí v americké žalobě.
PSALI JSME: Paroubek v kauze gripenů obvinil Kalouska a Šloufa
Vesecká nařídila kontrolu úplatkářské kauzy kolem gripenů
BAE podle ní tyto platby uskutečnila, přestože byla vysoká pravděpodobnost, že část jich bude použita k ovlivnění výběrového řízení v její prospěch. Firma zdánlivě platila za poradenství, stojí v žalobě, a využívala k tomu různé cesty, které ale nepodléhaly jejím vnitřním kontrolám, k nimž se zavázala americké vládě.
Offshore a fiktivní firmy
BAE ve snaze utajit tyto platby v tomto i jiných případech využívala offshore společnosti a fiktivní firmy, vyplývá z žaloby. Zisk, jehož společnost BAE Systems dosáhla díky zavádějícím informacím poskytnutým americkým úřadům, podle žaloby přesáhl 200 milionů dolarů.
Dohoda, jíž americké a britské úřady uzavřely s BAE, ukončila vyšetřování údajné korupce největší evropské zbrojařské firmy při dodávkách zbraní do Saúdské Arábie, ČR, Maďarska a Tanzanie. BAE nyní v rámci mimosoudní dohody přizná vinu v bodech obsažených v této žalobě a zaplatí v USA pokutu 400 milionů dolarů a v Británii 30 milionů liber (celkem asi 8,65 miliardy korun).
Švédsko zastavilo vyšetřování švédské zbrojovky Saab AB, která gripeny vyrábí, loni v červnu. BAE má ve švédské společnosti 21procentní podíl.
Americké ministerstvo se také ve svém podání zabývá platbami až 24 milionů dolarů (460 milionů korun) nejmenovaným saúdským představitelům za miliardové dodávky letadel Hawk a Tornado. V americké žalobě se nemluví o korupci, ale o tom, že koncern platil prostředníkům přesto, že bylo vysoce pravděpodobné, že budou použity k tomu, aby při výběrových řízeních zvýhodnily BAE. Britský koncern také nařčení z korupce odmítá.
ČTĚTE TAKÉ: Prošetřete dodávky gripenů, vyzval Topolánek Pecinu
Pokuta, kterou BAE zaplatí Británii a která vyplývá z dohody s britským protikorupčním úřadem SFO, se týká jen obchodů v Tanzanii. SFO také v pátek stáhla obvinění rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli údajné korupci BAE v ČR, Maďarsku a Rakousku. Tehdejší vláda Vladimíra Špidly o pronájmu gripenů rozhodla v roce 2003. Smlouvu o pronájmu 14 letadel na deset let, který přijde na 20 miliard korun, podepsali zástupci armády v červnu 2004.
Organizace Campaign Against Arms Trade uvedla, že je dohodou SFO s BAE "šokována a pobouřena". Znamená to, že již nebude příležitost objevit pravdu kolem údajné korupce v řadě obchodů BAE, uvedla organizace.
Kritici v Británii zdůrazňují, že částka, na níž se SFO dohodl s BAE, je příliš malá a týká se jen jediného obchodu v Tanzanii, zatímco americká strana vyšetřuje celou řadu obchodů britského koncernu. V Británii vyvolalo pobouření už rozhodnutí bývalého premiéra Tonyho Blaira, který zastavil před třemi lety vyšetřování, které vedl SFO kvůli údajné korupci koncernu při dodávkách do Saúdské Arábie.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek