Rada seniorů podá hromadnou ústavní stížnost kvůli slevě na dani

Domácí
9. 5. 2013 15:00
Slevu na dani mohou mít jen pracující důchodci, kteří nepobírají penzi. Opatření má platit do roku 2015 (ilustrační foto).
Slevu na dani mohou mít jen pracující důchodci, kteří nepobírají penzi. Opatření má platit do roku 2015 (ilustrační foto).

Rada seniorů se chystá do konce června podat hromadnou stížnost k Ústavnímu soudu kvůli zrušení slevy na dani pro pracující důchodce. Přihlásily se k ní asi 2000 lidí, na které opatření dopadlo. Kolik lidí se nakonec ke stížnosti připojí, zatím není jisté.

Pracující důchodci si mohou od letoška odečíst měsíčně z daní 2070 korun jen tehdy, pokud nedostávají důchod. Opatření podle zprávy k vládnímu úspornému balíku dopadne asi na 80 tisíc lidí, avšak podle statistiků pracovalo loni v Česku kolem 160 tisíc důchodců a jejich počet roste.

"Každý den nám chodí kolem deseti stížností. Je to už méně než na začátku, ale stále přicházejí. Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce je jasná věková diskriminace," uvedl šéf rady Zdeněk Pernes. Dodal, že nikdo jiný než penzisté o možnost uplatnit daňový odpočet nepřišel.

Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.Na ústavní soudce se lidé mohou obrátit tehdy, pokud se jejich případem zabývaly soudy všech instancí. Ústavní stížnost může podat aspoň 17 senátorů či 41 poslanců. Rada o tom se zákonodárci z ČSSD jednala. Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) začátkem února uvedl, že by stížnost měla padnout a strana je na ní připravena pracovat. Koncem měsíce ale místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach novinářům řekl, že sociální demokraté se na ústavní soudce nakonec neobrátí. Nechtějí je prý zahlcovat a stížnost by navíc nemusela být úspěšná.

"Našli jsme určitou možnost v zákoně o Ústavním soudu. V tomto případě, který se týká 160 tisíc pracujících důchodců, by bylo možné obejít všechny prostředky a podat ústavní stížnost," řekl k hromadné žalobě Pernes. Podle něj právníci od lidí, kteří se ke stížnosti připojí, potřebují plnou moc. Stěžovatelé také musejí připojit třeba své výplatní pásky.

Sleva na dani z příjmu činí ročně 24 840 korun, měsíčně tedy 2070 korun. Mohou ji mít jen pracující důchodci, kteří nepobírají penzi. Opatření má platit do roku 2015. Kvůli úsporám v rozpočtu se do normy o dani z příjmu doplnil text: "Daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu."

Na konci loňska požádalo o pozastavení výplaty penze na 30 tisíc pracujících důchodců.

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ