Rada vlády: pronásledování má být trestným činem
16.05.2008 14:34
Oběti soustavného pronásledování mohou doufat v lepší zítřky. Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů doporučí ministrům, aby se takzvaný stalking stal trestným činem. Připravit legislativu dostane za úkol ministerstvo spravedlnosti.
Zasílání desítek textových zpráv denně, soustavné telefonování nebo postávání před domem či pracovištěm. Oběti takového obtěžování doposud neměly žádnou možnost se bránit. Ministryně Džamila Stehlíková to chce změnit. "Musíme si uvědomit, že pronásledování může mít pro oběť velmi závažné důsledky," uvedla Stehlíková. "Dopad je kolikrát horší než u některých trestných činů. Oběti trpí i několik let," dodala. Zahrnout stalking do českého právního řádu je proto podle Stehlíkové nutné.
Co je to stalking? |
Pojmem stalking bývá označováno zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby nevyžádanou a nechtěnou pozorností. Zpravidla má toto obtěžování dlouhodobý charakter a snižuje kvalitu života oběti stalkingu. Může dokonce ohrozit její bezpečnost. Pronásledovatel opakovaně kontaktuje svou oběť prostřednictvím dopisů, e-mailů, telefonátů, textových zpráv či zasíláním různých zásilek s dárky. Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující. Český právní řád pojem stalking nezná. Nebezpečné pronásledování je tak v Česku zatím beztrestné. |
Do konce letošního roku by tak mělo ministerstvo spravedlnosti vypracovat návrh na zavedení nového trestného činu do trestního práva. "Neočekávám žádné komplikace, myslím, že v této věci panuje mezi politiky shoda," věří Stehlíková.
Jaké tresty budou hrozit slídilům, zatím není jasné. "V sousedních zemích jsou uplatňovány mírnější tresty v kombinaci se zákazy. Pachatel se například nesmí k oběti přiblížit. My jsme ale nechtěli ministerstvu spravedlnosti nijak svazovat ruce," přiblížil možné sankce místopředseda výboru pro prevenci domácího násilí Jan Potměšil.
Nebezpečnému pronásledování jsou nejčastěji vystaveny oběti domácího násilí. Rozchodem s násilníkem totiž zpravidla jejich utrpení nekončí. "Pokud se oběť rozhodne od násilníka odejít, ne vždy to pachatel přijme," vysvětluje Potměšil. "I nadále pak oběť kontaktuje a obtěžuje ji. Ona s tím ale nemůže nic dělat," říká.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.