Radní si vystřelili z občanů. "Vašeho psa usvědčí DNA"
19.04.2009 09:00 Původní zpráva
Psí výkaly jsou na hřišti, v parku na chodníku. Radní z Prahy 9 proto chtěli zakročit pomocí analýzy DNA a sbírat vzorky psích exkrementů. Tím hodlali usvědčit majitele psů, kterým by hrozila desetitisícová pokuta.
Počet psích výkalů by se zřejmě snížil. Jenže informaci, kterou radnice pustila do měsíčníku pro devátý pražský obchod nebyla pravdivá. "Jednalo se o aprílový žert a nic takového zatím neplánujeme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí odboru životní prostředí na Praze 9 Pavel Morávek. Nepopřel, že by to mohlo fungovat.
Nápad usnul
Podobný nápad měli také před rokem na Praze 1 rokem. Tam to ovšem mysleli vážně. V praxi to mělo fungovat podobně jako aprílový žert Prahy 9. Každý chovatel psa konkrétní městské části měl mít povinnost nechat zvíře označit čipem a do evidence psů odevzdat složení DNA svého psa například v podobě chlupů. Usvědčení nepořádného majitele by bylo adresné a hříšník by pak musel zaplatit i náklady srovnávacího testování. Ty se pohybují kolem tří tisíc.
ČTĚTE TAKÉ: Chcete bojového psa? Ukažte čistý rejstřík
Jak radní strašili Pražany |
Patříte-li k těm, kteří na ulici po svých hafajících miláčcích neuklízí hromádky, spláčete nad výdělkem. Za každý takovýto přestupek zaplatíte v konečném součtu 10 000 Kč. Výmluvy, že to váš pes nebyl, vám už nepomohou. Od 1. dubna je každý chovatel psa chovaného na území Prahy 9 povinen nechat zvíře starší šest měsíců nejen trvale označit mikročipem nebo tetováním, ale také do evidence chovatelů psů, kterou vede Magistrát hlavního města Prahy, odevzdat složení DNA svého psa. Složení určí zvěrolékař například odběrem několika chlupů. Porovnáním uložené DNA v evidenci s DNA, kterou zjistí policista nebo městský strážník zasláním vzorku exkrementu z ulice do kriminalistické laboratoře, bude viník usvědčen. Od tohoto razantního kroku si radnice slibuje ulice i parky bez psích výkalů. Do sběrných košů na psí exkrementy investovala v posledních třech letech více než milion korun, výsledkem jsou však jen stovky stížností na po... chodníky. Zdroj: Měsíčník Devítka |
"Pokud by se podařilo jasně prokázat zodpovědnost majitele za jeho psa, což je v současné době největší problém, pak by se jednalo o úspornější řešení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ radní z Prahy 1 Filip Dvořák. První městský obvod totiž vynaloží za úklid po psech 18 milionů korun ročně.
Projekt bohužel nyní stojí na mrtvém bodě. "Právní rozbor prokázal, že využití analýzy psích exkrementů prostřednictvím testu DNA je v rámci současné legislativy neefektivní a naráží na řadu omezení. Zřejmě tou největší je fakt, že neexistuje databáze DNA psů ani zákonná povinnost majitelů psů DNA jakkoli registrovat," dodal Dvořák. Vymahatelnost přestupků, které souvisejí s úklidem psích exkrementů by tak byla více než problematická.
Ve světě také nic podobného nefunguje. Experiment začali alespoň zkoušet v Izraeli. Město u Tel Avivu, Petah Tikla, se rozhodlo pro půlroční program. Radnice občany žádá, aby psy vzali k místnímu veterináři, který domácím mazlíčkům provede výtěr z huby na test DNA. Město si vybuduje databázi místních psů s tím, že u každého bude uvedeno i jméno majitele.
Ti, kteří výkaly svých čtyřnohých miláčků uklidí do košů, budou odměněni psím žrádlem nebo hračkami. Jestliže ale strážníci najdou výkaly na ulici, otestují je a majiteli psa pak uloží pokutu. Zda se po zkoušce město rozhodne k ostrému zavedení, není jasné.
Pokuty moc nezabírají
V Česku policisté neposlušné majitele mohou trestśt jen tisícovými pokutami. I to je ale těžké. Pejskaře, který exkrementy neuklidí, musí nachytat městský strážník. Na Praze 9 rozdávají policisté pokuty každý den.
"Finanční postih je do tisíci koruny," potvrzuje ředitel obvodního ředitelství policie devátého obvodu Vlastimil Olič. Dodává, že policejní hlídky řeší neukázněné pejskaře denně. Podle něj je lepší vytvářet podmínky pro to, aby lidé mohli výkaly uklízet. Například dostatečným počtem košů a pytlíků, kam lze výkaly uklidit.
ČTĚTE TAKÉ: Psí "tentononc", noční můra pařížských radních
Jednotlivé pražské městské části zaplatí za úklid psích exkrementů většinou přes deset milionů korun ročně. V Praze je hlášeno kolem 75 tisíc psů, po kterých úklidové firmy jen v centru Prahy odstraní denně na 50 kilogramů psích výkalů.
Foto: Karel Šanda, Jan Šilpoch
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.