<span>Radnice mlží:</span> Není to segregace, ale řízená intergrace

Domácí
15. 5. 2009 17:07
Projekt zohledňuje specifické potřeby romských dětí, tvrdí radnice.
Projekt zohledňuje specifické potřeby romských dětí, tvrdí radnice.

Projekt zohledňuje specifické potřeby romských dětí, tvrdí radnice.Radnice Valašského Meziříčí se ohradila proti tvrzení, že se chystá na Základní škole Masarykova záměrně oddělovat skupinu romských dětí. Od příštího školního roku ve škole vzniknou dvě první třídy, jedna pro romské a druhá pro ostatní děti. To sice vedení města potvrdilo, cílem opatření podle něj nemá být vyčlenění, ale naopak lepší integrace romských dětí a rychlejší osvojení školních návyků. 

"Jedná se o proces řízené integrace, která na krátkou dobu zohledňuje specifické potřeby dětí," řekla místostarostka Valašského Meziříčí Dagmar Lacinová (ČSSD). Do první třídy bylo podle ní v únoru zapsáno celkem dvacet dětí, z toho deset romských.

Po konzultaci s vedením školy, rodiči i odborníky se město rozhodlo pro experiment, který by romským dětem umožnil rychleji si osvojit školní návyky, což by zamezilo tomu, aby později skončily ve speciálních školách. Většina z nich totiž nechodí do mateřských škol, kde by se mohly na přechod připravit. "Po vyrovnání těchto handicapů počítáme s jejich sloučením," dodala Lacinová.

ČTĚTE TAKÉ: Vize Valašského Meziříčí: romské děti v oddělené třídě

Podle ředitele školy Oto Medka se vybíralo ze dvou variant, a to vytvořit dvě třídy smíšené, nebo obě skupiny dětí rozdělit. Zvolená varianta se po dohodě s rodiči dětí i odborníky jevila jako nejlepší.

Projekt má podle radnice napomoci prvňákům rychleji si osvojit návyky.Pomůže i speciální asistent

"Přinutily nás k tomu okolnosti, abychom to řešili, a řešili to tímto způsobem," vysvětlil Medek. Jedním z důvodů podle něj byly i dřívější zkušenosti, kdy část neromských dětí ze smíšených tříd ze školy odcházela. Dětem v romské třídě by se navíc kromě učitele měl věnovat i speciální asistent.

Při přípravě romských dětí na základní docházku škola několik let spolupracuje s centrem Zeferino provozovaným místní charitou, které se na projektu také podílí. To navíc sídlí přímo v areálu Základní školy Masarykova. "Všichni mysleli především na to, aby se děti do tohoto projektu zapojily a aby se jim pomohlo," vysvětlila ředitelka meziříčské charity Zdislava Odstrčilová. Centrum se podle ní chce do budoucna soustředit i na to, aby více romských dětí základní školu zvládlo dokončit. "Pokud se nám podaří realizovat 50 procent toho, co máme v plánu, bude to velký úspěch," doplnil ji ředitel školy.

ČTĚTE TAKÉ: Diskriminaci znají dvě třetiny Romů v Česku, nejvíc v EU

Podle vedení města i základní školy je začleňování romských dětí do výuky úspěšné. Dokazuje to podle nich nejen fakt, že postupují do vyšších ročníků a jejich počet díky spolupráci se Zeferinem roste, ale i skutečnost, že do speciální školy se letos ve městě zapsalo jediné romské dítě. V minulosti tam totiž končila většina z nich.

Ilustarční foto: Jan Schejbal a Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ