Rakovina na zahrádkách? Výrobce postřiku tlačí na agenturu

Domácí
18. 4. 2015 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kdo se chce na zahrádce zbavit plevele, velmi často sáhne po oblíbeném herbicidu Roundup od americké společnosti Monstanto. Účinnou látku v přípravku - glyfosát - však v březnu zařadila renomovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny na seznam pravděpodobně karcinogenních preparátů.

Společnost Monsanto veškerá obvinění odmítla a vyzvala Mezinárodní agenturu pro výzkum rakoviny, aby svůj krok přehodnotila, a to dokonce už ve stejný den, kdy agentura své rozhodnutí zveřejnila.

"Všichni jsme v první řadě spotřebitelé, a proto je bezpečnost našich výrobků rozhodující pro každého z nás, kdo pracuje v Monstantu. Všechna povolená použití glyfosátu jsou pro lidské zdraví bezpečná," uvedl viceprezident firmy Philip Miller, podle něhož hodnocení Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny "nesplňuje standardy používané uznávanými agenturami po celém světě".

Podle Monstanta patří herbicidy na bázi glyfosátu mezi nejdůkladněji testované a hodnocené přípravky. Společnost připomněla, že pro použití v EU byl glyfosát povolen v roce 2002 a nyní je v procesu takzvané re-registrace. Zpravodajskou zemí bylo určeno Německo, přičemž tamní úřad pro hodnocení rizika podle Monstanta potvrdil původní hodnocení a mimo jiné konstatoval, že nevykazuje karcinogenní nebo mutagenní vlastnosti a nepředstavuje pro zdraví lidí žádné riziko.

Specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace ovšem nyní označila glyfosát jako pravděpodobný karcinogen pro člověka. Na žebříčku od nejnižšího rizika (kategorie 2B) po prokazatelně karcinogenní látky (kategorie 1) ji Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila doprostřed (kategorie 2A). Agentura vycházela především ze studií, které zjišťovaly vliv glyfosátu na zemědělce ve Spojených státech, Kanadě a ve Švédsku, a rovněž z pokusů na laboratorních zvířatech. Podrobnější zprávu organizace teprve vydá.

"Glyfosát je účinnou látkou dnes patrně vůbec nejčastěji používanou v pesticidech, protože zabíjí velice široké spektrum rostlin a je základem univerzálně používaných zemědělských herbicidů," konstatoval Miroslav Šuta, nezávislý konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

Největší problém vidí Šuta především v ohromném nadužívání glyfosátu. Je to podle něho podobné, jako kdybychom pravidelně polykali preventivně antibiotika. Šuta připomněl, že spotřeba glyfosátu dramaticky vzrostla po zavedení geneticky modifikovaných plodin, které jsou vůči tomuto pesticidu odolné. Jen v USA se v letech 1994 až 2009 více než zdesetinásobila.

* Má aktuální hodnocení Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny nějaký dopad na prodej přípravku Roundup v Česku?

Čtěte TÝDEN!* Jak budou dál v této kauze postupovat české úřady?

* Může být glyfosát nebezpečným pro lidské zdraví i jiným způsobem, nebo jsou obavy zbytečné?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 20. DUBNA 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ