V Temelínu se zase po týdnu opakovala podobná nehoda. Na prvním bloku jaderné elektrárny, který je kvůli výměně paliva mimo provoz, vyteklo asi 1000 litrů mírně radioaktivní vody. Zástupci jaderné elektrárny uvádějí, že nejde o nic vážného. Rakouská strana, která zvažuje proti Temelínu mezinárodní žalobu, je však velmi znepokojena.
Co se vlastně v Temelínu stalo? Opakovala se událost z minulého týdne, kdy do záchytné nádrže v ochranném krytu na horním bloku reaktoru unikla chladicí voda s kyselinou boritou. Příčinou byl tehdy otevřený kohout, který zřejmě obsluha elektrárny zapomněla po kontrole utáhnout. V nejnovějším případě vytekla mírně radioaktivní voda při tlakové zkoušce.
"Zkouška splnila svůj úkol, neboť odhalila netěsnost na zařízení před jeho uvedením do provozu," snažil se zachránit situaci mluvčí elektrárny Milan Nebesář s tím, že zdraví zaměstnanců ani životní prostředí nebyly ohroženy.
Zpráva o nehodě přišla z Rakouska
Zpráva o nehodě přišla do českých médií tentokrát nezvykle z Rakouska. Na rozdíl od předchozího úniku totiž elektrárna nejdříve informovala rakouskou stranu a až poté zprávu poskytla českým sdělovacím prostředkům.
Byla při tom patrná snaha předejít situaci, kdy si Rakousko před týdnem stěžovalo, že o incidentu v Temelíně bylo informováno až s dvoudenním zpožděním, ačkoli v té době byl na návštěvě Prahy rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. "Považuji to za téměř nepřátelský akt," řekl tenkrát médiím kancléř s tím, že "věc bude mít důsledky".
Česká strana se obhajovala tím, že podle dohod z Melku je povinna takové případy Rakousku ohlásit do 72 hodin, což se minulý týden také stalo. Případ prý přitom představoval podle mezinárodní škály jaderného ohrožení stupeň nula.
Vídeň interpretuje opakované úniky jako "vážný důvod k pochybnostem o úrovni bezpečnostní kultury v Temelínu". Jde o stejný druh závady jako minulý týden během návštěvy rakouského kancléře Alfreda Gusenbauera v Praze, řekl mluvčí rakouského ministerstva životního prostředí Daniel Kapp. Případ potvrzuje oprávněnost rakouské zásadní kritiky Temelína, dodal.
Drábová chce "vážně hovořit" s vedením Temelína
První blok je od konce ledna mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se odstávka kvůli poslední události protáhne nejméně o deset dní až dva týdny. "Z pohledu bezpečnosti se nestalo nic. Ale svým způsobem je to neakceptovatelné. Co náběh bloku, to únik. Budu o tom velmi vážně hovořit s ředitelem elektrárny," uvedla Drábová.
Ředitel temelínské elektrárny Vladimír Hlavinka řekl, že pokud bude jasné, kdo konkrétně, buď osoba nebo i organizace, za vzniklé potíže může, vyvodí z toho patřičné důsledky.
Podotkl, že s předsedkyní bezpečnostního úřadu již během středy hovořil zhruba hodinu. Debatovali hlavně o tom, jak dále přistupovat k podobným událostem. "Je potřeba zahájit razantnější kroky, například sáhnout i třeba k sankčním opatřením," řekl Hlavinka.
Jihočeské nevládní organizace kritizují především benevolenci SÚJB, který má na chod elektrárny dohlížet. Od roku 2001 je to údajně již osmý případ úniku mírně radioaktivní vody. "Podle našeho názoru by měl jaderný dozor postupovat daleko tvrději. Využít svých možností udělit provozovateli dostatečně vysokou pokutu, aby byl motivován k zajištění opatření, která by zabránila opakování podobných událostí," uvedla Hana Gabrielová ze sdružení Calla.
Foto: Karel Šanda
Autor: kk, čtk