Rakušané zase blokovali české hranice

Domácí
14. 3. 2007 10:05
bez popisku 5070
bez popisku 5070

Rakouští aktivisté ve středu zneprůjezdnili čtyři hraniční přechody s Českou republikou. Hodinová blokáda má přinutit rakouskou vládu, aby podala mezinárodní žalobu na Česko kvůli porušení dohody z Melku. Rakouské úřady protesty povolily.

Odpůrci Temelína protestovali stejně jako před dvěma týdny na přechodech Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky a Guglwald/Přední Výtoň. Nově blokádu rozšířili i na přechod Gmünd/České Velenice, kde s transparenty stálo 12 členů a příznivců Dolnorakouské platformy proti jadernému nebezpečí.

Do Wullowitz dorazilo asi 15 aktivistů oblečených do žlutých větrovek. Silnici asi 200 metrů před rakouskou celnicí zatarasilo jedno žluté nákladní a pět osobních aut. Policisté nezaznamenali problémy v dopravě. Na příjezdových cestách stály hlídky a řidiče posílaly na neblokované přechody Halámky/Neunagelberg a Nové Hrady/Pyhrabruck.

Demonstranti kritizují rakouského kancléře 

Protestní akce jsou namířeny zejména proti rakouské vládě a jejímu kancléři Alfredu Gusenbauerovi. Aktivistům se nelíbí přístup rakouského kabinetu k nebezpečí, které podle nich Temelín představuje. "Kancléř Gusenbauer sám dnešní blokády vyprovokoval tím, že už týdny odmítá vyhovět výzvě Národní rady k podání mezinárodněprávní žaloby na Českou republiku. Místo toho se uchyluje k alibistickým akcím, jako je údajné zkoumání možnosti žaloby," konstatují rakouští odpůrci Temelína.

Odpůrci Temelína dále opakují tvrzení, že kolaudací Temelína z listopadu loňského roku byly porušeny dohody z Melku a velký počet poruch v elektrárně podání žaloby opravňuje. 

Zároveň oznamují, že pokud nebudou v nejbližších dnech učiněny kroky k podání žaloby, budou ohlášeny další blokády. "Přerušení série blokád může přinést jen okamžité jednání ze strany kancléře," zdůrazňují odpůrci české elektrárny.

Naposledy zatarasili Rakušané na hodinu provoz na silnicích u Wullowitzu, Weigetschlagu a Guglwaldu posledního února. Po dvou nedávných únicích mírně radioaktivní vody v Temelíně ale nyní odpůrci jihočeské elektrárny hrozí dalšími zostřenými akcemi.

Rozruch je i na české straně

Temelín v posledních dnech rozbouřil i českou politickou scénu. Ministr životního prostředí Martin Bursík chce odvolat předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Podle něj nese za problémy na Temelíně klíčovou odpovědnost a místo jejich bagatelizování by měla navrhnout konkrétní opatření a dohlížet na jejich plnění. Proti případnému odvolání Drábové z funkce se postavil Bursíkův kolega z vlády, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Ve čtvrtek ráno se kvůli Temelínu sejdou ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, jeho náměstek Tomáš Hüner, šéf ČEZ Martin Roman, výrobní ředitel firmy Jiří Borovec a předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Očekává se, že ministerstvo navrhne posílení pracovních týmů v jaderné elektrárně.

V Temelíně došlo začátkem března dvakrát po sobě k úniku radioaktivní vody. V prvním případě vyteklo v uzavřené místnosti v kontrolovaném pásmu 2000 litrů chladící vody s kyselinou boritou. Příčinou byl otevřený kohout, který zřejmě obsluha elektrárny zapomněla po kontrole utáhnout. V druhém případě šlo o únik 1000 litrů radioaktivní vody při tlakové zkoušce v ochranném krytu na horním bloku reaktoru.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ