"Je to smutné. Země se posouvá na východ," komentuje šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček informace o tom, že jeho spolupracovníka Karla Randáka sleduje Bezpečnostní a informační služba. Poslanci z komise pro kontrolu BIS budou chtít vysvětlení po jejím řediteli Jiřím Langovi.
Neziskové organizace nebojují jen s korupcí, nejspíš se potýkají i s Bezpečnostní informační službou (BIS), která je jim v patách. Podrobnosti přineslo v pondělí nové vydání časopisu TÝDEN. V týž den člen komise pro kontrolu BIS Jan Hamáček (ČSSD) prohlásil, že na zasedání komise bude chtít vysvětlení.
"Tu informaci mám pouze z TÝDNE. Na úterním zasedání komise pro kontrolu BIS budu žádat vysvětlení po jejím řediteli Langovi," uvedl poslanec Hamáček.
Zprávu o tom, že kontrarozvědka sleduje Karla Randáka, bývalého šéfa civilní rozvědky a nynějšího analytika Nadačního fondu proti korupci, získal TÝDEN z prostředí zpravodajské komunity. Randák ji potvrdil.
"Stoprocentně vám mohu říct, že mě BIS sleduje, že jsem monitorován a že to souvisí i s mou činností ve fondu," řekl Randák v telefonickém rozhovoru pro TÝDEN. Při osobním setkání dodal: "Vím, že je na mě v BIS připravován materiál, kterým mi chtějí dát ránu do vazu."
Randák se s protikorupčním fondem podílel na odhalení série kauz v pražském dopravním podniku a upozornil na podezřelé zakázky kolem bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky.
Politici mohou mít zájem na tom, aby měli bývalého šéfa špionů pod kontrolou. "To je smutné," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ mecenáš a zakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček. "Mocenské struktury místo toho, aby bojovaly proti zločinu, zneužívají tajné služby, aby samy ochránily své pozice. Zneužívají naše daně a bezpečnostní aparát státu. Skutečně se tím posouváme někam na východ," dodal.
Randák dal dohromady skupinu sedmi lidí z BIS, rozvědky a URNA, kteří začali pracovat pro fond, a stal se šéfem jeho investigativní sekce. Spolu s protikorupčním fondem tajné služby údajně sledují i činnost obecně prospěšné společnosti Acta non verba. Její projekt kverulant.org se rovněž snaží odhalovat korupčníky. Vede ho bývalý důstojník BIS a pozdější důstojník Služby pro odhalování korupce (SPOK) Vojtěch Razima. "Nemyslíme si, že jsme sledováni tajnými službami. Ale pokud by tomu tak skutečně bylo, je to pro nás potvrzení, že svoji práci děláme dobře a mocní z nás mají obavy, protože jim kazíme jejich kšeftíky," řekl dnes on-line deníku TÝDEN Razima.
Podle zdroje TÝDNE zpravodajci pátrají po tom, zda se protikorupční aktivisté nesnaží pod bohulibou záminkou získávat vliv na politickou scénu. A zajímá je, zda v Česku nevznikají soukromé tajné služby zneužitelné v politickém boji.
"To je ale absolutní nesmysl. Odvádíme práci přesně podle zákona. Nikoho nešpiclujeme. Možná mocenské složky štve, že odvážní lidé mají k nadačnímu fondu důvěru a jsou mu ochotni poskytnout informace spíš než policii. To je ale tak jediné a z pohledu lidí i pochopitelné," řekl Karel Janeček.
Informace o sledování neziskových organizací tajnou službou nevyvrátil ani mluvčí BIS Jan Šubrt. Premiér Petr Nečas, který BIS úkoluje, se v případě neziskových organizací zdržel odpovědi. Stejný přístup zvolil i vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09), který by jako člen vlády mohl mít o aktivitách BIS přehled.