Vláda se vyslovila záporně k návrhu poslankyně ODS a bývalé chomutovské primátorky Ivany Řápkové, která plánovala zavést zákaz pobytu i za některé přestupky. Neutrálně se vláda postavila k návrhu poslankyň Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové, které chtějí, aby dávka na živobytí podléhala exekuci a aby dlužníci měli možnost podepsat s úřady dohodu o srážkách na tuto dávku.
Řápková v návrhu na zákaz pobytu jako příklad uváděla prostitutky, které své služby nabízejí na místech v rozporu s obecními vyhláškami. Návrh novel trestního zákoníku a zákona o přestupcích se z vlády nyní vrací do sněmovny, která o něm definitivně rozhodne.
Podle návrhu stanoviska, připraveného pro dnešní jednání vlády, by byl takový trest za přestupky v rozporu s Listinou práv a základních svobod. Zákaz pobytu, který může trvat až deset let, nyní obsahuje jen trestní zákoník.
Zavedení až ročního zákazu pobytu za některé přestupky Řápková zdůvodňovala tím, že současné sankce nejsou často dostatečné. Úřad sice může za přestupek uložit pokutu, její vymahatelnost je ale problematická. Pokud by lidé zákaz pobytu nedodrželi, podle předlohy by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
Vláda ale poukazuje na to, že takové postihy by nebyly přiměřené. Úřady by totiž mohly ukládat zákaz pobytu i za přestupky z nedbalosti a za přestupky, u nichž se pokuta pohybuje řádově v tisícikorunách. Zákaz pobytu by se navíc vztahoval na mladistvé lidi, upozorňuje vláda.
Návrh na exekuci dávek
Vláda se postavila neutrálně k návrhu poslankyň ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové, které chtějí, aby dávka na živobytí podléhala exekuci a aby dlužníci měli možnost podepsat s úřady dohodu o srážkách na tuto dávku.
Cílem novely je podle autorek zvýšit vymahatelnost pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky. Předkladatelky poukazují na praxi, kdy lidem vznikne nárok na dávku, ale nezaplacené pokuty uložené kvůli přestupkům a různé dlužné poplatky z ní neuhradí. Připomněly, že plat pracujících lidí exekuci podléhá. "Ten, kdo pobírá dávky, požívá zvláštní ochrany a není postižitelný za své činy," napsaly poslankyně v důvodové zprávě.
Se zabavováním sociálních dávek přišla radnice v Chomutově v době, kdy byla Řápková primátorkou. Lidem, kteří dlužili na nájemném, exekutor po vyplacení dávek peníze zabavil. Proti postupu města se postavil ombudsman i vládní zmocněnec pro lidská práva a prošetřoval ho i ministr spravedlnosti kvůli podezření z porušení ústavy.