Rath prověří <span>podezřelou soutěž.</span> Jde o stamiliony

Domácí
7. 12. 2009 12:27
Středočeský kraj chce prověřit podezřelou soutěž.
Středočeský kraj chce prověřit podezřelou soutěž.

Středočeský kraj chce prověřit podezřelou soutěž.Středočeský kraj prověří soutěž na administrátora individuálních projektů, který má rozdělovat stamiliony z Evropské unie mezi jednotlivé poskytovatele sociálních služeb. Podle dnešních Lidových novin hrozí, že tuto zakázku získá pochybná firma.

Kraj na základě informací z médií ustanoví kontrolní skupinu, která prověří regulérnost dosud neuzavřeného výběrového řízení. "Pokud se ukáže, že by to bylo pro kraj nevýhodné, může být soutěž zrušena," sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková.

Dnešní Lidové noviny uvedly, že jednou ze dvou firem, jimž se kraj chystá svěřit rozhodování o tom, kdo dostane celkem 560 milionů korun na sociální služby, je společnost Global Line, sídlící v panelovém domě na sídlišti v pražských Modřanech. Firma údajně vznikla letos na jaře a zakázka od kraje je její vůbec první. Má základní jmění 200 tisíc korun a jejím jediným společníkem a jednatelem je dvaatřicetiletý Vít Novotný.

Jména odborníků? Neprozradíme

"Vznikli jsme proto, abychom podnikali v sociálních službách," řekl Novotný. Dodal, že firma nevznikla jen proto, aby se mohla ucházet o 280 milionů korun. "Chtěli jsme v této sféře podnikat," uvedl. Novotný tvrdí, že spolupracuje s asi 30 nebo 40 odborníky, ale jméno žádného z nich nechtěl prozradit s odůvodněním, že někteří si nepřáli být jmenováni. "Dva z nich například pracují pro úřad vlády. Nemohu vám říci, kdo to je. Pomohli mi s projekty, ale nechtějí být do toho zainteresováni," vysvětlil.

Administrátor má rozdělovat peníze poskytovatelům sociálních služeb.Druhá je podle deníku společnost CWE, která se věnuje poradenství při čerpání z evropských fondů. Generální ředitel firmy Michal Mundl byl náměstkem karlovarského primátora. LN připomínají, že prosadil, že městská policie nebude hlídat soukromé objekty, které pak začala hlídat agentura, již sám založil.

Podle Maschekové se do soutěže se přihlásili tři zájemci, přičemž jeden byl i současně poskytovatelem sociálních služeb a příjemcem dotací, hrozil tak střet zájmů. Požadavky tudíž splnili jen dva uchazeči. Soutěž však podle mluvčí stále není ukončena, neboť teprve běží druhé kolo, kdy se má rozhodnout o odměně pro administrátora a podmínkách smlouvy s krajem. "Toto vše ještě musí schválit rada kraje. Tudíž kraj ještě nerozhodl a může se stát, že bude soutěž zrušena, pokud bude pro kraj nevýhodná," dodala Mascheková.

Administrátoři mají kraji pomoci vybrat jednotlivé soukromé poskytovatele sociálních služeb. "Samozřejmě konečné rozhodnutí by i tak bylo vždy na vedení kraje - radě kraje," upozornila mluvčí.

Hejtman David Rath spolu s radní pro sociální věci Zuzanou Jentschke-Stőcklovou nyní ustanoví kontrolní skupinu, která prověří regulérnost prvního kola výběrového řízení.

Vše musí být průhledné

Cílem je podle Machekové mít výběrové řízení transparentní a rozptýlit veškeré pochybnosti. Podle deníku přitom už středočeskou soutěž řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podnět mu dalo sdružení Oživení. Podle něj byla soutěž postavena tak, že kraj měl "téměř neomezený prostor pro svévoli při hodnocení nabídek". Kraj podle sdružení také zveřejnil soutěž později, než mu ukládá zákon, napsaly Lidové noviny.

Mascheková uvedla, že individuální projekty jsou financovány z EU prostřednictvím ministerstva práce a vlastní výběr konkrétních poskytovatelů sociálních služeb mají zajišťovat kraje. Jde přitom převážně o soukromé poskytovatele, kteří mají zajistit například služby pro narkomany, bezdomovce, případně pro týrané osoby. Středočeský kraj má takto rozdělit 560 milionů korun. Současné vedení hejtmanství podle Maschekové z nastavení projektu nemělo radost a mělo pochybnosti o účelovosti vynaložení takto obrovských částek v situaci, kdy se kraj potýká s vážnými problémy při zajištění péče o seniory. Podle hejtmanství by bylo lepší, kdyby finance z EU určené na individuální projekty rozdělovalo přímo ministerstvo, nebo jednotlivé obce, které nejlépe znají situaci s narkomany a bezdomovci na svém území.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ