Rath: Ústav paměti národa bude paměť kontrolovat

Domácí
20. 3. 2007 14:41
David Rath na archivním snímku
David Rath na archivním snímku

David Rath na archivním snímkuÚstav paměli národa má být "filiálkou" ODS na způsob komunistického Ústavu marxismu-leninismu, řekl po zasedání po poslaneckého klubu ČSSD jeho místopředseda David Rath. Klub opět potvrdil, že sociální demokracie nepodpoří vznik této vědecké instituce, která má zkoumat především období "vlády jedné strany". 

"Ten ústav by se měl jmenovat Úřad pro kontrolu paměti národa," řekl Rath, který dále tvrdí, že záměrem ODS není objektivně popsat skutečnost, ale snaha paměť národa kontrolovat.

Sociálním demokratům podle Ratha nevadí, že historikové zkoumají svazky Státní bezpečnosti, protože tu možnost už mají. "Vadí nám, že historikové se těmito materiály zabývají za pár korun, zatímco tady mají komínem prolítnout miliardy, protože jen digitalizace svazků přijde na čtyři nebo šest miliard," uvedl Rath. "Kdyby jen zlomek těch peněz šel do historické vědy, tak se dosáhne daleko větší výtěžnosti, než když se zřídí další úřad," dodal. ČSSD je podle něj připravena podpořit výzkum tohoto období v akademii věd nebo na univerzitách.

ČSSD odmítá, aby nad vědeckým bádáním bděla rada složená z politiků. ODS si chce podle Ratha zřídit úřad, který jí bude podřízen, protože ovládá Senát, který bude volit jeho radu. "Je absurdní, aby se instituce, která má vědecky objektivně popsat minulost, odpovídala politikům a byla jimi řízena," uvedl místopředseda. Podotkl, že akademii věd také politikové neříkají, co mají vědci zkoumat a jak mají výsledky interpretovat.

"Zavádí se kontrola vědeckého výzkumu," zdůraznil Rath. Nejenže budou politici dohlížet na historické bádání, ale budou za to mít stotisícové platy, o kterých se vědcům ani nezdá. "To není zákon pro vědce a pro českou historickou vědu, ale zákon, kde si Langrovi kamarádi chtějí vytvořit neuvěřitelně dobře placené pašalíky," uzavřel.

Vznik Ústavu paměti národa navrhli senátoři. Podle původní předlohy má zkoumat, shromažďovat a zveřejňovat dokumenty z období komunismu. Většina levicových poslanců založení nové instituce odmítá, míní, že vzniká na politickou objednávku a objektivnímu bádání neprospěje. Jejich oponenti z vládní koalice naopak soudí, že pomůže lepšímu zpřístupnění archivů komunistické Státní bezpečnosti.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Lidé mají zájem o úsporné bydlení, kroky k němu jich dělá jen desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ