Razie na Cibulce: policie sundala vzpurné squattery z věže

Domácí
6. 5. 2015 09:55
Zásah hasičů.
Zásah hasičů.

Speciální pořádková jednotka několik hodin zasahovala u památkově chráněné usedlosti Cibulka v Praze. Snažila se z domu dostat squattery, na které podal trestní oznámení vlastník nemovitosti. Akce skončila zadržením deseti lidí, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Tři squattery pak museli záchranáři převést se zraněními do nemocnice.

V 9.00 vyzvala podle Hulana policie několik desítek squatterů, aby opustili usedlost Cibulka. Zhruba po dvou hodinách většina z nich odešla. Čtyři lidé se ale vyšplhali do věže objektu, a před polednem je sundávali policisté se žebříky. Ze dvora, do kterého není vidět, bylo slyšet hluk a křik.

"Celkově bylo zadrženo deset osob, osm z nich je podezřelých z trestného činu neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru," uvedl mluvčí. Sedm squatterů policie obvinila, jsou již na svobodě. S jedním z nich pak vede zkrácené řízení, proto zůstává i nadále v cele předběžného zadržení. Další dva lidé jsou podezřelí z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Zásah hasičů.

Už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Pochybnosti vyjádřili i politici. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) řekl, že je nezbytné prověřit zákonnost akce. Vyzval policii ke zveřejnění videozáznamu. "To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní," uvedl na dotaz. Lehká zranění utrpěli dva muži a jedna žena.

"Na našem opatření nevidím nic nezákonného. Celou dobu jsme squattery vyzývali, aby opustili budovu, a drtivá většina z nich to udělala. Celou dobu byl na místě státní zástupce. K zásahu došlo až poté, kdy se čtyři osoby zabarikádovaly ve věžičce. I s nimi ale nejdříve mluvil vyjednávač a členové antikonfliktního týmu," řekl Hulan. Výrok náměstka Stropnického komentovat nechtěl. "To mi nepřísluší," řekl.

Vlastník památkově chráněné nemovitosti v úterý zabránil squatterům ve vstupu do usedlosti. Večer na ně podal trestní oznámení. Kvůli tomu na místo dorazilo několik desítek policistů včetně členů antikonfliktního týmu. V domě bylo po ránu zhruba 50 až 70 lidí. Někteří výzvu k odchodu uposlechli. Policisté vyčkávali, zda squatteři odejdou dobrovolně. A před polednem začali s přímým zásahem.

Jedna z obyvatelek Cibulky už ráno řekla, že na dvoře usedlosti je zhruba stovka těžkooděnců a vodní dělo. Většina squatterů podle ní po výzvě policistů odešla. Z místa odjelo několik aut s věcmi. A vozy se zadrženými. Kam se obyvatelé usedlosti přesunou, není jasné.

Policejní zásah.Majitel budovy Oldřich Vaníček v telefonickém rozhovoru ze zahraničí řekl, že se situaci snažil řešit smírem, nabízel dokonce obyvatelům odvoz věcí a náhradní ubytování, ale bez úspěchu. "Je to pro mě velice nepříjemná situace, pevně jsem věřil v dohodu. Včera (v úterý) se ale do budovy nahrnulo dalších 50 lidí," uvedl.

Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Podle dubnového prohlášení squatterů patřila usedlost společnosti Autoturist (později Ústřední automotoklub ČR), v 90. letech ji privatizovala společnost Autotour Praha a.s, od roku 2006 přejmenovaná na Cibulka a.s. Předsedou jejího představenstva je Oldřich Vaníček, který je zároveň prezidentem ÚAMK. Od roku 2006 byla usedlost v nabídce realitních kanceláří, její cena se postupně snižovala ze 150 na 130 milionů korun. Náklady na rekonstrukci jsou podle odhadů ještě vyšší.

V roce 2006 uložili magistrátní památkáři majiteli první pokutu a nařídili mu úpravy. Další pokuty dostal o čtyři a pět let později. Před pěti lety se pokusila o oživení usedlosti skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. V listopadu 2008 zde ale propukl fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté a čtyři squatteři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti se pak od squatterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.

Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squatteři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale vlastník ke konci letošního března vypověděl.

Policie v nedávné době zasahovala také na pražském Žižkově, kde aktivisté nelegálně obsadili vybydlenou budovu někdejší polikliniky.

Autor: ČTK Foto: Radek Cihla

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ