Policie zabavila minulý týden 282 nepovolených výherních automatů, většinu z nich na území hlavního města, další ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Provozovatelům přístrojů hrozí až šest let vězení. Policisté zatím nikoho neobvinili, čekají na závěry znaleckých zkoumání. Uvedl to šéf pražských policistů Martin Vondrášek.
Akce byla podle Vondráška ojedinělá svým rozsahem. Večerního zásahu, který se uskutečnil v úterý 23. dubna, se zúčastnilo 250 policistů a několik desítek městských strážníků. Nepovolené výherní terminály našli v celkem 31 hernách, barech a restauracích, přičemž 23 z nich se nachází v Praze.
Zabavených automatů je tolik, že je policie musela uskladnit u hasičů, protože sama nemá obdobně velké skladové prostory k dispozici. Vedle přístrojů policisté při prohlídkách zajistili také částku jeden milion korun, přičemž další peníze jsou přímo v automatech.
Podle policistů stojí za provozováním automatů občanské sdružení, jehož členy se stali provozovatelé automatů, kteří už pro své přístroje znovu nedostali povolení. Statutární orgán a členové sdružení údajně nejméně od prosince 2012 neoprávněně provozovali, organizovali a zprostředkovávali sázkové hry.
Zatím není zřejmé, zda odpovědnost za trestný čin neoprávněného provozování loterie ponese právě toto sdružení, nebo konkrétní fyzické osoby. Název sdružení, které nebylo založeno za účelem podnikání, ale pro "využití volného času", kriminalisté neprozradili. Dosud prý vyslechli desítky jeho členů.
Škodu způsobenou trestnou činností policisté odhadují minimálně v jednotkách milionů korun.
S hazardem dlouhodobě bojuje většina měst, řada z nich omezila herny vyhláškami. Lepší regulaci hazardu umožnil v dubnu Ústavní soud, když vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provoz videoloterijních terminálů povolených ministerstvem financí až do konce roku 2014.
Tažení proti terminálům bylo zahájeno již dříve, ministerstvo financí loni zrušilo třetinu hracích videoterminálů. Zatímco ještě na začátku loňského roku mělo povolení ministerstva financí 64 188 videoterminálů, na začátku letošního roku jich bylo 45 306.
Předloni do interaktivních videoloterijních terminálů hráči vhodili celkem 53,56 miliardy korun. Na výhrách se jim vrátilo 39 miliard. Provozovatelům přístrojů po odečtení správních a místních poplatků, zaplacení státního dozoru a odvodu na veřejně prospěšné účely na účtech zbylo více než 11,5 miliardy korun.