Reakce na střelbu? Strážníci dostanou pouzdra a výcvik

Domácí
12. 6. 2007 13:16
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPražská městská policie koupí pro strážníky pouzdra na pistole, která mají pojistku proti nechtěnému vytažení zbraně. Chystají se také změny ve výcviku, řekl ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš. Městská policie tím reaguje na nedělní událost, kdy třicetiletý taxikář při konfliktu odzbrojil dvoučlennou hlídku a strážníky zbil. Muže, který před tím napadl mladou ženu, nakonec zastřelili státní policisté.

Útočník srazil prvního strážníka na zem. Na místo dorazil druhý strážník, který ho několikrát udeřil dřevěným obuškem. Agresivního muže to ale nezastavilo, naopak tonfu strážníkovi sebral a zbil ho.

Strážníci pražské městské policie jinak mají pravidelná přezkoušení z fyzické přípravy a střeleb jako státní policie. Sebeobranu cvičí jednou měsíčně. Školí je instruktoři, kteří se věnují například karate a judu. Rovněž policisté mají výcvik v použití donucovacích prostředků zhruba desetkrát do roka.

Jednou měsíčně se strážníci při výcviku sebeobrany učí zvládat modelové situace, do kterých se mohou na ulici dostat. Procvičují sebeobranu beze zbraně i s použitím tonfy - obušku s kolmou rukojetí. Trénují rovněž takové zneškodnění pachatele, aby pokud možno co nejvíce šetřili zdraví své i jeho. Střelby strážníci absolvují dvakrát ročně. Při nich vystřílejí 50 nábojů. Každé tři roky musí strážník také získat osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů.

Kotrouš řekl, že strážníci používají takzvané donucovací prostředky zhruba ve 380 případech ročně. Mluvčí strážníků Vilma Častová uvedla, že městská policie loni zaznamenala 59 útoků na strážníky, což je o šest více než v roce 2005.

Strážníky podle ní napadají nejen opilci či pachatelé trestných činů. Výjimkou nejsou ani útoky řidičů motorových vozidel, kteří tímto způsobem neadekvátně reagují na projednávání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Takových případů bylo zaznamenáno 12, což je pětina všech napadení. Ve všech případech strážníci útočníky zpacifikovali.

Uchazeči o práci u pražské městské policie nejprve absolvují psychologická vyšetření a testy, stejné jako u státní policie. Podle Kotrouše se zjišťuje například to, jak jsou odolní vůči stresu. Následují fyzické testy. Pokud je strážník přijat, musí na pětiměsíční výcvik. Učí se při něm chvaty sebeobrany, práci s obuškem, používání služební pistole i taktiku, uvedl ředitel.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ