Dluhy a exekuce představují překážku při zaměstnávání lidí bez práce. Snižují motivaci klientů na místo nastoupit. Zadluženost pracovníků představuje někdy komplikaci i pro zaměstnavatele, kteří musejí srážky ze mzdy na splácení řešit. Novinářům to řekla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. O řešení dluhových potíží se mohou lidé bezplatně poradit na akci Den bez dluhů, která se koná 13. a 15. listopadu ve vybraných městech.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. V říjnu dosahovala 3,6 procenta. Podle Sadílkové se daří snižovat podíl lidí, kteří jsou bez místa dlouhodobě. Dlouhá nezaměstnanost zvyšuje riziko zadlužení. Lidé bez příjmů si začínají půjčovat, mnozí spadnou do dluhové pasti. Exekuce mělo na konci října 148 310 klientů úřadu práce - nejen nezaměstnaných, ale i příjemců dávek. Kvůli dluhům řada lidí do práce nenastupuje a raději pracuje načerno. Z oficiálního výdělku by jim totiž při splácení závazků zbylo jen minimum.
"Exekuce je jednou z bariér, která komplikuje nástup do zaměstnaní. Není to blokace zákonem, ale je to blokace motivační," uvedla Sadílková. Podle ní má úřad nejvíc klientů s exekucí v Ústeckém kraji.
Sadílková podotkla, že si řada zadlužených lidí uvědomuje, že jejich nízká kvalifikace jim nezajistí takový příjem, z něhož by se dal dluh srovnat. Exekuce pak představuje někdy problém i pro zaměstnavatele. Musejí administrativně splácení dluhů z pracovníkovy mzdy řešit, dodala šéfka úřadu práce.
Se zvládáním dluhů by měl lidem pomoci Den bez dluhů. V Česku se uskuteční už pošesté. Akce se koná ve 35 městech v kontaktních pracovištích úřadu práce, poradenství je zdarma. Pořadatelé vybrali místa s největší nezaměstnaností a největším počtem exekucí. Bližší informace jsou na webu www.nasedluhy.cz či na bezplatné lince 800 800 123.
Na posilování finanční gramotnosti se podle Sadílkové soustřeďuje i úřad práce. Školí své vlastní poradce, aby klientům dokázali dát základní návod k řešení. Projekty k prevenci dluhů má i Fond dalšího vzdělávání.