Ředitelství silnic proplatilo 91 milionů za ekodukt, který nevznikl

Domácí
22. 11. 2010 18:16
Hnutí Duha poukázalo na proplacené faktury za neexistující ekodukt (ilustrační foto).
Hnutí Duha poukázalo na proplacené faktury za neexistující ekodukt (ilustrační foto).

Ředitelství silnic a dálnic ČR proplatilo v roce 2008 podle ekologů 91 milionů korun za takzvaný ekodukt, zelený most pro přecházení zvěře, na dálnici u Hranic na Přerovsku. Ten se ale vůbec nezačal stavět. V tiskové zprávě o tom informovalo Hnutí Duha, které podalo trestní oznámení pro podvod na neznámého pachatele.

ŘSD v reakci informace ekologů odmítlo. Peníze podle něj směřovaly na efektivnější řešení, díky kterému naopak ušetří.

Hnutí Duha ve zprávě uvádí, že má k dispozici kopie pěti faktur a zajišťovacích protokolů, které při stavbě dálnice D47 průběžně vystavovala společnost Skanska. Na každé požaduje uhradit také náklady spojené s ekoduktem na šestadevadesátém kilometru. Převzetí části stavby rovněž stvrdili svým podpisem zástupci ŘSD, tvrdí ekologové. Skanska také podle informací Hnutí Duha jednodušším a levnějším způsobem vybudovala i nedaleký dálniční most. Dostala za něj ale údajně zaplacenou částku 30 milionů, tedy jako za původně navrženou náročnou konstrukci.

"Je to evidentní podvod za desítky milionů. Skanska vyfakturovala stavbu, kterou ani nezačala budovat. Dodatečné výmluvy, že faktury sice proplatili, ale ne za fiktivní stavbu, která je na nich uvedená, nýbrž vlastně za něco úplně jiného, nepůsobí moc věrohodně," uvedl Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková řekla, že původně plánovaný most pro zvěř na D47 měl stát 270 milionů korun. Ekodukty ale podle monitoringu ŘSD velké šelmy téměř nevyužívají. "Je to investice, která není vůbec efektivní a kterou jsme na této stavbě včas stopli," řekla mluvčí. Na D47 podle ní bude nahrazen efektivnějším migračním koridorem pro velké savce, který bude navíc o 180 milionů korun levnější.

Vápeníková dodala, že peníze společnost Skanska fakturovala za související položky, jako například sledování migrace živočichů, doplnění a aktualizace migrační studie, úpravu migračních cest, kabeláž, oplocení a další. "Věcně se jednalo o položky (...) související s budováním a řešením budoucího migračního biokoridoru," doplnila mluvčí.

Podle ekologického hnutí byly v ČR od roku 1999 postaveny zelené mosty čtyři.

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons

Další čtení

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ