Ředitelství vodních cest prohrálo další spor o kanál u Přelouče

Domácí
12. 7. 2013 10:15
Ředitelství vodních cest prohrálo další spor o kanál u Přelouče.
Ředitelství vodních cest prohrálo další spor o kanál u Přelouče.

Městský soud v Praze minulý týden zamítl žalobu Ředitelství vodních cest (ŘVC) ČR z roku 2009 proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí nepovolit zásah do biotopů vzácného brouka lesáka rumělkového v trase plánovaného plavebního kanálu na Labi u Přelouče. Ekologové proti stavbě kanálu dlouhodobě protestují, podle nich by zbytečně zničila biotopy stovek vzácných druhů živočichů a rostlin.

ŘVC se o prosazení tříkilometrového plavebního kanálu u Přelouče za více než 3,1 miliardy Kč snaží už 14 let. K případnému splavnění Labe do Pardubic stále chybí řada důležitých podkladů, například pravomocné územní rozhodnutí, o něž ŘVC usiluje od roku 2004.

ŘVC uvedlo, že jde o čerstvou informaci, ke které dosud nemá právní stanovisko a nemůže ji proto podrobně komentovat. Podle mluvčího Václava Straky rozhodnutí nyní zkoumají právníci ŘVC, kteří rozhodnou, zda se proti němu ředitelství odvolá. Jde sice o komplikaci, vliv na probíhající územní řízení na stavbu přeloučského plavebního stupně by rozhodnutí ale výrazný dopad mít nemělo, dodal mluvčí.

Podle evidence Dětí Země prohrálo ŘVC 12 soudních sporů o zákonnost osmi správních rozhodnutí. V těchto sporech ŘVC zastupovala advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners.

"Tento dvanáctý rozsudek opět dokazuje, že státní investor prosazuje za veřejné peníze stavbu, která je v rozporu se zájmy ochrany přírody," uvedl Miroslav Patrik z brněnské organizace Děti země.

Okolnostmi kolem výstavby kanálu se pravidelně zabývá například Nejvyšší správní soud (NSS). Loni zamítl stížnost proti verdiktu, jímž pobočka krajského soudu v Pardubicích v roce 2010 na podnět ekologů zrušila pro plavební kanál stavební povolení na zřízení staveniště.

Děti Země také tvrdí, že ŘVC ČR v souvislosti se stavbou kanálu dosud za projektanty, odborníky, právníky a za výkupy pozemků utratilo více než 690 milionů korun. Protože vedení společnosti ekologům informace o těchto výdajích nesděluje, podaly na ně DětiZemě žalobu pro nečinnost.

Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů by musel u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, plavební komora s vraty a nová přemostění. Stavba, která má začít v roce 2015 a skončit o tři roky později, by zasáhla lokalitu Slavíkových ostrovů, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní. Zastánci splavnění tvrdí, že by se po vodě daly výhodně vozit nadměrné náklady a sypké materiály, například obilí, písek, hnojiva či posypové soli. Ekologové výhodnost lodní dopravy na tomto úseku Labe zpochybňují.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ