Zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu by mělo pokračovat i po roce 2031, kdy se završí její zákonem dané postupné navyšování až na 65 let. Vyplývá to z doporučení Poradního expertního sboru ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, který navrhne reformu penzijního systému.
"Bude tam jedna výrazně většinová a jedna menšinová varianta," řekl předseda poradního sboru Vladimír Bezděk. Podrobnosti ovšem odmítl prozradit.
K TÉMATU: Sladký život jako řečtí důchodci má v Evropě málokdo
Celkem byly na základě předchozích jednání předběžně navrženy čtyři varianty. První počítala s tím, že by byla ze zákona povinná účast lidí na spoření, 25 procent by šlo do prvního státního pilíře a tři procenta by si čtyřicetiletí nebo mladší lidé odváděli do soukromých nebo státních penzijních fondů.
Druhá varianta počítala s dobrovolným opt-outem, kdy by šlo do státního pilíře 28 procent hrubé mzdy, ale tři z nich by si lidé mohli vyvést do státního nebo soukromého penzijního fondu. Museli by k tomu ovšem přidat tři procenta ze svého.
K TÉMATU: Důchodové štěstí navždy
Třetí varianta počítala s tím, že by šlo 28 procent hrubé mzdy do státního systému. Další tři procenta by si lidé mohli spořit sami na sebe. Stát by jim k tomu přidal stejnou částku. Poslední varianta předpokládala zavedení rovných důchodů ve výši průměrné hrubé mzdy. Odvod na spoření z hrubé mzdy ve výši 28 procent hrubé mzdy by se postupně snížil.
Podrobnosti o tom, kterou variantu nakonec komise vybrala a v jaké podobě, budou zveřejněny v závěrečné zprávě. Ta bude prezentována na veřejném slyšení v Senátu dne 9. června.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky