Na večerním jednání výkonné rady ODS se vedení strany dohodlo s dosud rebelujícími poslanci, kteří kritizovali daňovou úpravu v koaličním návrhu reformy veřejných financí. Vláda tak může při dnešním hlasování počítat s podporou všech 81 poslanců ODS.
Po jednání výkonné rady to novinářům řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Poslanec Vlastimil Tlustý, který se tiskové konference účastnil, jeho slova potvrdil.
Krátce před jednáním širšího vedení ODS lídři koalice rozhodli, že by sněmovna měla reformu financí schválit tak, jak se na tom koalice dohodla již minulý týden. Případné další úpravy daní by měly být až otázkou budoucí novely v příštím roce.
Tlustý ovšem po jednání koaličních lídrů novinářům řekl, že je otázka, do jaké míry je příslib takové novely v příštím roce vymahatelný a do jaké míry by mohl být slib pouhou deklarací. Chtěl, aby úpravu provedl Senát ještě při projednávání této předlohy.
To, na čem se shodli šéfové koalice odpoledne s předsedou vlády Mirkem Topolánkem, podle Tlustého neodpovídá nedělní dohodě s premiérem. "Včera uzavřená dohoda se ukázala k ničemu," konstatoval.
"Koalice předloží v první polovině roku 2008 novelu zákona o dani z příjmu, která bude na základě aktuálního rozpočtového vývoje problém mezi lety 2008, 2009 řešit," řekl Topolánek. Variantu, ve které by spornou otázku slev na dani pro rok 2009 upravil Senát a "opravený" návrh reformy by pak potvrdila sněmovna, zelení a lidovci odmítli. "Poslanecká sněmovna je svébytný orgán a Senát je také svébytný orgán a určovat, co se stane v tom jiném orgánu, je podle mě na hranici zákona a pro nás je to nepřijatelné," řekl vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek.
Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř v rádiu Frekvence 1 uvedl, že sleva na daních by v roce 2009 měla být kolem 18 000 či 19 000 korun.
Topolánek po večerním jednání výkonné rady ODS zopakoval, že výhrady některých občanských demokratů k současné podobě daňové části reformy odstraní budoucí novela v roce 2008. Tlustý, který byl nejhlasitějším kritikem vládního návrhu, uvedl, že to považuje za vítězství zdravého rozumu.
Sněmovna má o vládním návrhu reformy veřejných financí definitivně rozhodnout v úterý. Skupině poslanců v čele s Tlustým dosud vadilo, že reforma ve znění koaliční dohody z minulého týdne by v roce 2009 daňové zatížení některých lidí v porovnání s rokem 2008 zvýšila. V neděli dopoledne se Tlustý s Topolánkem dohodl na kompromisu, který ovšem po jednání koaličních lídrů přestal platit. Závěr večerní výkonné rady však významně zvyšuje šance vlády, že balík daňových, sociálních a zdravotních zákonů prosadí.
Zatím není zcela jasné, jak se k reformě postaví Ludvík Hovorka. Lidovecký poslanec stále trvá na tom, že vládní reformu veřejných financí při úterním hlasování ve sněmovně nepodpoří. Jeho názor nezměnilo ani pondělní večerní jednání s jeho stranickými kolegy. ČTK to řekla předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
Hovorka navrhované změny odmítá kvůli zavedení poplatků za zdravotnické služby. Poslanec v neděli naznačil, že by mohl v době hlasování opustit jednací místnost sněmovny. Podle Šojdrové však zatím není jasné, jak se Hovorka zachová. Před hlasováním se bude ještě snažit změnit jeho názor na reformu předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.
Pokud ale nenastane další zvrat a reformu podpoří všichni ostatní vládní poslanci, obejde se kabinet i bez tohoto křesťanského demokrata. Vláda říká, že reforma je nezbytná, aby se zastavil růst deficitů veřejných rozpočtů. Podle socialistů a komunistů veřejným financím nepomůže a navíc na ní většina společnosti prodělá, výhodná je podle levice jen pro nejbohatší.
Topolánek po jednání výkonné rady uvedl, že pro reformu zvednou ruku i všichni senátoři ODS. Pokud vládní balík schválí sněmovna, zamíří reforma právě do Senátu, kde mají ale vládní strany na rozdíl od dolní komory pohodlnou většinu. Po Senátu by reformu posuzoval ještě prezident. Václav Klaus sice již dříve uvedl, že reforma mohla přijít dřív a měla být razantnější, i vládní verze reformy je ale podle něj krok správným směrem.
Tlustý míní, že se ukázalo, že jeho vnitrostranická platforma se osvědčila. "Já bych nepovažoval za smysluplné, aby si hledala činnost za každou cenu," uvedl na dotaz, zda teď končí. Z jeho slov ale zároveň vyplynulo, že pokud to bude třeba, uvedená skupina poslanců se opět projeví. "Vzniknou-li podobné závažné případy, tak celkem logicky, jak to bývá, když něco funguje, tak to funguje i do budoucna," dodal Tlustý.
Ilustrační foto: Jan Zátorský