Reforma v ohrožení. Poslankyně: Sociální karta nesmí být povinná

Domácí
26. 8. 2011 10:39
Ministerstvo práce a sociální výbor se nedohodly na podobě některých zákonů.
Ministerstvo práce a sociální výbor se nedohodly na podobě některých zákonů.

Zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky, dávky pro zdravotně postižené. To všechno měli ve čtvrtek projednat poslanci na sociálním výboru. Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí v čele s ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) však nezahrnuli do pozměňovacích návrhů to, na čem se koalice začátkem týdne dohodla. A tak byl výbor přerušen. Už v úterý se přitom má o sociální reformě hlasovat v Poslanecké sněmovně.

"Takto to je pro nás neakceptovatelné," říká členka výboru pro sociální politiku Lenka Kohoutová (ODS) o znění zákonů v podobě, v jaké ho ve čtvrtek donesl do sněmovny ministr Jaromír Drábek.

Výbor proto jednání přerušil do úterý, kdy začíná mimořádná schůze sněmovny, na které se má o sociální reformě hlasovat. Mezi sporné body patří sociální karta, rozdělení pravomocí mezi obce a úřady práce a sloučení příspěvku na péči s průkazkami pro zdravotně postižené.

Projednávání sociální reformy jste v půli přerušili, proč?

S ministerstvem práce a sociálních věcí jsme se nedohodli na některých bodech, respektive je oni předložili v jiné podobě, než jsme byli domluveni. Tak jsme druhou část jednání přesunuli až na příští týden. A do úterního rána budeme mít čas si nevyjasněné body vysvětlit.

Proč jste si ty sporné body nevyjasnili už dříve? Nebylo přes prázdniny dost času?

My jsme ale jednali a jednáme, jen některé věci jsou prostě dosud nevyjasněné. Ale rozhodně to není tak, že bychom celou dobu nic nedělali a skočili na to až teď. Třeba se nám podařilo se dohodnout na jednotném posuzování osob se zdravotním postižením podle mezinárodních standardů, to je obrovský krok. Nebo veřejná služba (od roku 2012 bude muset nezaměstnaný, aby měl nárok na podporu v nezaměstnanosti i po dvou měsících na úřadu práce, odpracovat pro obec 20 hodin týdně - pozn.red.). Nikdo nikdy tady ještě neřekl, že ten, kdo nepracuje a pobírá dávky, si je bude muset odpracovat. To je ale přece logické.


Lenka Kohoutová....když pomineme, že na to nemalé peníze v rámci sociálního pojištění odváděl po celou dobu, co pracoval. Pokud někdy legálně pracoval.

To asi ano. Ale i na zdravotním stát pak za člověka v okamžiku, kdy se s ním něco děje, zaplatí mnohem víc, než do něj ten člověk měsíčně odváděl mnoho let. Když budeme počítat, že průměrný příspěvek v nezaměstnanosti je zhruba 5800, dále stát za nezaměstnaného platí příspěvek zdravotní a sociální a nezaměstnaní většinou berou i další dávky, tak ty měsíční dávky pak můžou narůst i nad 15 tisíc. A opravdu, když si pak spočítáte, kolik ten člověk předtím odváděl měsíčně, tak částky vyplacené na dávkách jsou daleko vyšší.

Na jakých bodech jste se tedy ještě nedohodli?

Třeba na dobrovolnosti sociální karty. Od začátku říkáme, že karta má sloužit jako bič na ty, kdo zneužívají sociální dávky, tedy je nevyužívají pro účel, na který jim byly dány. Částku na živobytí prohází do automatů nebo za ni nakoupí alkohol či drogy. Stejně tak na lidi, kteří se dobře nestarají o své děti, neposílají je do školy a tak dále. V těchto případech je velmi důležité, abychom prostředky, které jim stát dává, s něčím svázali. Ale běžnému člověku, byť se dostane do hmotné nouze, nesmíme přikazovat, že bude muset využívat nějaký platební nástroj. To je špatně.

Vládní návrh tedy počítá s tím, že sociální kartu rozdá všem bez rozdílu?

Kartu má dostat automaticky úplně každý, kdo se dostane do hmotné nouze, a lidé s průkazy ZTP a ZTP/P (osoby se zdravotním postižením - pozn. red.). Ale já chci jasně vědět, kdo to vydává, kdo to spravuje, jak to je zabezpečené, od koho dostanu informace... A pokud má sloužit zároveň jako platební karta, pak mi vadí, že tam je i rodné číslo, popřípadě označení ZTP a podobně. Proč má někdo vědět, že jsem invalidní důchodce? Zdravotní postižení nemůže být stigma. Zrovna tak kdybych byla máma na rodičovské, copak chci kartu, která to o mně bude říkat? Ve společnosti to je dehonestující.

Co tedy navrhujete?

Mít možnost dostávat peníze rovnou na vlastní účet. Vždyť to je logické. Zrovna tak není svobodné, pokud si nemůžu vybrat banku, u které chci mít tento speciální účet. Dneska už jednotlivé banky nabízejí balíčky pro zdravotně postižené, pro studenty, pro seniory. Tak proč si nemůžu vybrat? Musíme se dohodnout, že karta sociálních systémů nebude působit jako stigma, a hlavně že pro lidi, kteří ty dávky nezneužívají, to bude dobrovolné. Takže když ji nebudu chtít, budou mi dávky posílat rovnou na můj účet.

O čem dále budete s ministerstvem vyjednávat?

Chceme oddělit průkazky pro zdravotně postižené od příspěvku na péči. Jejich spojení, se kterým počítá současný návrh zákona, by vyžadoval ohromné finanční prostředky. Je totiž spousta postižených, kteří příspěvek nemají a ani ho nepotřebují, ale průkaz ano. A dále jsme velmi znepokojeni tím, jak si kompetence a sociální práci s lidmi na dávkách rozdělí obce a úřady práce. V oblasti sociální práce máme totiž velké slabiny už dnes. Chceme záruky, že to bude fungovat. Jinak to je pro nás neakceptovatelné.

Takže když to do úterka nestihnete vyjednat, pro sociální reformu ruku nezvednete?

Nechci předjímat.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ