Lék na silniční džungli? Řidičák na zkoušku
27.12.2007 12:00 Původní zpráva
Zklidnit mladé, nevyježděné řidiče a ostatním zakázat výmluvy na osobu blízkou. To jsou nejvýraznější body, které mají sehrát hlavní roli v chystané novele silničního zákona. Expertní komisi se v připomínkování děravého předpisu sešlo osm stovek zlepšujících návrhů, v konečné podobě mají šanci jen ty, na kterých se shodne 8 z 10 členů týmu.
Na tradiční prosincový čertovský rej ve vesničce Rudoltice se jedenáctiletá Denisa těšila celý rok. Letos už se však za malého ďáblíka nepřevleče. Začátkem měsíce, když si s kamarádkami krátila po silnici cestu domů, je z krajnice smetlo předjíždějící auto.
Za volantem seděl místní osmnáctiletý mladík, který měl právo řídit teprve čtyři měsíce. Denisa střet nepřežila, její sestra a další kamarádka skončily na jednotce intenzivní péče. Chystaný karneval vedení obce zrušilo, místo něj přemýšlí, jak zamezit dalším podobným tragédiím.
Řešení nejen pro Rudoltice možná nabídne připravovaná novela silničního zákona. V návrzích, které se sešly na stole expertní komise zřízené ministrem dopravy, se uvažuje i o zavedení takzvaného řidičáku na zkoušku. Ten absolventům výcviku v autoškole ještě po určitou dobu (nejčastěji dva roky) omezuje maximální povolenou rychlost či pro ně stanovuje přísnější postihy v případě přestupků. Plnohodnotný průkaz může řidičský dorost získat, pokud se ve stanoveném období neprohřeší proti pravidlům a znovu složí zkoušky z teorie a praxe.
Řidiče na zkoušku mají i jinde
Institut, který má dravé mladíky za volantem přimět k větší poslušnosti, funguje již téměř ve dvaceti evropských státech. U nás odborníci na bezpečnost v dopravě po jeho zavedení volají více než deset let. Marně.
Zatím vždy chyběla politická vůle ke zpřísnění pravidel pro mladé. Přitom podle statistik na jejich vrub padá každá čtvrtá nehoda, také v bodovém systému jsou na špici řidiči z věkové skupiny okolo dvaceti let. "Zostřit podmínky je v zájmu všech, nikdo se nechce na silnici zabíjet," říká dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.
Úředníci na ministerstvu však byli dlouho proti. Otočili až letos. "Dohodli jsme se, že z návrhů, jež jsme v expertním týmu shromáždili, předložíme poslancům takové, na kterých se shodne osmdesát procent členů skupiny," upřesňuje mluvčí resortu dopravy Karel Hanzelka. Institut řidičáku na zkoušku údajně takovou podporu má.
Kromě něj by se v aktualizované podobě silničního zákona mohly objevit takovéto požadavky: navýšení hranice pro ztrátu "papírů" z 12 na 18 trestných bodů, snížení povolené rychlosti na dálnicích na 120 kilometrů v hodině, povinnost chodců být za snížené viditelnosti vybaven reflexními nášivkami či zákaz jíst, pít či kouřit při řízení.
Jisté je rovněž, že se komise pokusí zamezit výmluvám na osobu blízkou. Provozovatel vozidla by tak nově měl povinnost nahlásit příslušným úřadům, kdo v době přestupku řídil. Pokud by tak neudělal, nesl by zodpovědnost sám vlastník vozidla.
Ilustrační foto: archiv Týdne, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.