Registrované partnerství uzavřelo 3117 dvojic, roste zájem žen

Domácí
1. 2. 2019 13:35
Registrované partnerství dosud uzavřelo 3117 párů (ilustrační foto).
Registrované partnerství dosud uzavřelo 3117 párů (ilustrační foto).

Registrované partnerství dosud uzavřelo 3117 párů. Od července 2006 do konce minulého roku to bylo 1954 mužských a 1163 ženských dvojic. V poslední době vzrostl zájem žen o oficiální svazek. O jeho zrušení naopak požádalo 448 párů. Informoval o tom člen Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) Jan Fiala.

V Česku mohou dvojice mužů či žen uzavírat registrované partnerství od července 2006. Registrovaní mohou třeba získat informace o zdravotním stavu svého protějšku. Mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale společné jmění či nárok na vdovský a vdovecký důchod. Sirotčí penzi nemusí dostat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje. Ve Sněmovně je teď novela občanského zákoníku, která má umožnit manželství všem. Poslanci mají projednávat i návrh, který naopak zakotvuje manželství jako svazek muže a ženy.

Loni do partnerství vstoupilo 299 dvojic. Ve druhém pololetí poprvé počet ženských párů překonal počet mužských dvojic. Svůj vztah stvrdilo 93 lesbických dvojic a 74 dvojic gayů. Vůbec nejvíc dvojic se nechalo zaregistrovat hned po uzákonění možnosti ve druhém pololetí roku 2006. Bylo jich 235. Poté byly počty nižší. V prvním pololetí býval zájem slabší, ve druhém vyšší. Partnerství výrazněji přibylo od roku 2016.

"Od června 2016, kdy Ústavní soud zrušil zákaz adopce dětí registrovanými partnery, se dá vypozorovat zvýšený zájem lesbických párů o tuto instituci. Například v roce 2018 jej poprvé v historii registrovaného partnerství uzavřelo víc ženských párů než mužských," uvedl Fiala. Loni na matriku zamířilo 152 dvojic žen a 147 dvojic mužů. Samotní gayové a lesby děti adoptovat mohli. Jakmile uzavřeli partnerství, zákon jim to zakázal. Ústavní soud toto ustanovení vyškrtl.

Podle Fialy zákaz mnohé od partnerství pravděpodobně odrazoval. Poukázal na to, že děti registrovaných partnerů mohou mít oficiálně dál ale jen jednoho rodiče, což komplikuje situaci v běžném životě i při rozpadu svazku či při úmrtí.

O zrušení partnerství požádalo 448 dvojic. Podle Fialy se tak rozpadlo 15 procent soužití. V Česku rozvodem končí téměř každé druhé manželství, srovnal aktivista.

Před dvěma lety vznikla iniciativa Jsme fér, která odstartovala stejnojmennou kampaň na podporu manželství pro všechny. Její součástí byla i petice, kterou podepsalo na 70 350 lidí. Nyní připravila černobílý spot, v němž vystupují rodiče gayů a leseb. Zveřejní ho na sociálních sítích a ve vybrané televizi.

Podle výsledků loňského průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. V podobném průzkumu z roku 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo 68 procent dotázaných. Rostoucí podporu ukazují i další výzkumy.

Řada politiků úpravy zákonů, které se týkají soužití osob stejného pohlaví, odmítá. Tvrdí, že aktivisté před uzákoněním registrovaného partnerství před 13 lety slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Podle pořadatelů kampaně Jsme fér se společnost vyvíjí a modernizují se i jiné zákony.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Ralf Hirschberger

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ