Rejdaři státu: Nedáte-li miliardy, <span>bude soud</span>

Domácí
20. 5. 2008 04:30
Rejdaři se obávají krachu, budou se soudit se státem.
Rejdaři se obávají krachu, budou se soudit se státem.

Rejdaři se obávají krachu, budou se soudit se státem.Spor mezi rejdaři a ministerstvem dopravy o dvě a půl miliardy zřejmě skončí u soudu. K tak silnému kroku se čeští lodní dopravci v novodobé historii ještě neodhodlali. Otevřeně už o soudu hovoří i lidé z ministerstva.

Pokud stát prohraje, doplatí paradoxně na svůj vlastní zákon. Ten mimo jiné zaručuje vhodné plavební podmínky až ke státní hranici s Německem. Jenže - lodě tam několik měsíců v roce nemohou plout, protože je málo vody, a rejdařům unikají zisky.

"Sledované vodní cesty musí odpovídat plavebně provozním podmínkám," píše se doslova v zákoně. A cesta do Německa mezi ně patří.

Všichni k soudu

Lidé z plavebních firem si za léta stěžování úpravu toku nevymodlili. "Zřejmě ten spor bude mít soudní pokračování," odhadl tajemník sekce vodní dopravy při Svazu dopravy Zdeněk Vitouš.

ČTĚTE TAKÉ: Čeští a němečtí rejdaři se spojili. Chtějí miliardy

Na stání se připravuje i ministerstvo dopravy. "Je tu určitá pravděpodobnost soudní pře," netají se ředitel plavebního odboru Vít Šimonovský. Od Ústí nad Labem k hranici lodě nemohou v letních měsících plout kvůli nízkému stavu vody.

V Roudnici nad Labem v létě lodě ještě plout mohou.Rejdaři poslali Řebíčkovu úřadu své požadavky na konci roku. Nyní běží půlroční lhůta, kterou má ministerstvo na posouzení a vyjádření. "Ale vůbec s námi nekomunikují," řekl šéf plavební společnosti ČSPL Milan Raba. Až lhůta 19. června uběhne, dopravci budou moci žalobu podat.

Před tímto datem mají naplánovánu schůzku, aby svůj hlas sjednotili. Žaloby pak bude podávat každá společnost zvlášť.

Rejdařské počty

Ještě jeden argument mají rejdaři připravený. A to výpočty ztrát z let 2004 až 2006. Ministerstvo se však na ně dívá skrz prsty. "Je to jednostranné vyčíslení," uvedl Vít Šimonovský z ministerstva. Ředitel ČSPL se brání tím, že způsob výpočtu prošel auditem nezávislých odborníků a plavební firma ho vytvářela podle standardů Evropské unie. Jen společnost ČSPL odhaduje výši své ztráty ke dvěma miliardám korun.

Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ