Českým rektorům chybí v rozpočtech miliarda korun, které však ministerstvo školství nemá kde vzít. S ministryní školství Danou Kuchtovou se rektoři dohodli, že budou v následujících týdnech hledat různé možnosti úspor – ve školách je ale prý možné ušetřit maximálně tolik, aby jim stát nemusel kompenzovat inflaci. Rektoři se navíc ostře ohradili proti postupu ministerstva při vyjednávání o evropských penězích.
K TÉMATU: Vláda vzala vysokým školám miliardu, Navrhuji tvé odvolání, píše Šojdrová Kuchtové
"Myslím, že úspěchem je to, že školy mají miliardu korun, o kterou měly přijít, v rozpočtu na tento i každý následující rok," pochvalovala si ministryně Kuchtová po jednání. Mluvila o penězích, které školy dostaly loni formou jednorázového navýšení dotace, a letos už s nimi vláda nepočítala. "Pokud dostaneme na vzdělávací činnost 20,3 miliardy jako loni, bude nám ještě stále asi miliarda chybět. Máme totiž o patnáct tisíc studentů víc než loni," varuje předseda České konference rektorů Jan Hron.
Podle něj jsou i školy připraveny hledat úspory ve svých rozpočtech: případné zvýšení platů a zdražení energií i dalších provozních nákladů prý pokryjí ze svých zdrojů. Chybějící miliardu na vzdělávací činnost ale rektoři chtějí od ministerstva nebo vlády.
"V úterý jsme jednali i s premiérem Topolánkem. Vedli jsme seriózní diskusi a premiér nás ujistil, že vzdělávání zůstává vládní prioritou," řekl Hron. Dohodli se, že Topolánek bude hledat finance na úrovni vlády, Kuchtovou požádají, aby našla nějaké prostředky v rozpočtu školství. "Já už žádné rezervy v rozpočtu nemám," řekla však ministryně ČTK.
Hron také zdůrazňuje, že stále roste výkonnost vysokých škol. Zatímco v roce 1990 připadalo na jednoho vysokoškolského učitele deset studentů, v roce 2000 jich už bylo zhruba 14 a v současnosti je jich přes 18. Podle něj by bylo ideální, kdyby místo 0,6 procenta HDP dávalo Česko do vysokého školství třeba až 1,3 procenta, což je podíl, kterého dosahují některé západoevropské země.
Další témata: spíš okrajová
Peníze byly hlavním tématem jednání rektorů, kromě toho se věnovali i probíhající reformě vysokého školství. Ministerstvo v současnosti sbírá připomínky v návrhu tzv. Bílé knihy, kterou připravuje tým vedený profesorem Petrem Matějů. "Ve stávající podobě potřebuje tento dokument širší diskusi," popisuje předseda Hron diplomaticky postoj svého pléna. "Debata bude složitá a dlouhá. Bílá kniha pro nižší školy se připravovala deset let," připomíná ministryně Kuchtová.
Rektoři například očekávají, že dojde ke změně pravomocí rektorů a akademických senátů. "Je potřeba nastolit soulad mezi pravomocí a odpovědností," říká Hron. V současnosti je totiž za provoz školy odpovědný rektor, akademický senát složený z pedagogických pracovníků a studentů ale schvaluje rozpočet nebo vnitřní předpisy, které jsou pro chod školy zásadní.
Evropské peníze? Snad už napřesrok
V posledních dnech propíraný přesun správy evropských peněz pro CzechInvest rektorům na klidu také nepřidal. "Paní ministryně nám vše vysvětlila a ujistila nás, že tato změna nezpůsobí žádné zpoždění ve vyplácení peněz," říká s nadějí Hron. Usnesení rektorů v této věci (viz níže, bod 4) je přesto poměrně razantní: Česká konference rektorů (ČKR) říká jednoznačně, že s touto změnou nesouhlasí.
Hron v tomto kontextu připomíná, že mnohé univerzity mají připraveny projekty, na které by peníze chtěly čerpat, a nyní jsou v nejistotě. "Ani našim partnerům ze soukromé sféry nemůžeme říci, kdy prostředky budeme mít. Existují obavy, že nebudou ani v příštím roce," vysvětluje.
Na čem se rektoři usnesli |
1. ČKR vyjadřuje znepokojení nad návrhem státního rozpočtu v kapitole ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a upozorňuje, že pro oblast financování vysokých škol je dosavadní návrh v příkrém rozporu s deklarovanými prioritami Vlády ČR. 2. ČKR pověřuje čtyři členy předsednictva (...) dalším jednáním s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy a s předsedou Vlády ČR s cílem zajistit odpovídající provozní a investiční financování veřejných vysokých škol v roce 2008. 3. ČKR konstatuje, že současný stav přípravy operačních programů Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Výzkum a vývoj pro inovace je katastrofální. Hrozí vážné nebezpečí, že ČR nebude schopna vyčerpat prostředky alokované Evropskou unií pro rozvoj infrastruktury výzkumu a vývoje a pro vzdělávání. ČKR požaduje, aby byly neprodleně definovány řídicí struktury a stanoven závazný harmonogram implementace výše uvedených operačních programů. Definované řídicí struktury by měly neprodleně zahájit systematickou komunikaci s předkladateli projektů. 4. ČKR upozorňuje na to, že zásadní změny implementačních procesů uvedených operačních programů realizované v posledním týdnu způsobí další výrazné zpoždění. ČKR nesouhlasí s nesystémovým postupem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který nebyl s reprezentací vysokých škol projednán. |
Foto: archiv