Vzácný relikviář sv. Maura už je na Pražském hradě připravený na výstavu, která se veřejnosti otevře ve středu. Ze zámku v Bečově na Karlovarsku přivezl vzácnou památku speciální vůz chráněný policisty z Útvaru rychlého nasazení.
Restaurátoři relikviář opatrně vyjmuli ze schránky, zkontrolovali jeho stav po převozu a v bílých rukavičkách ho umístili do zabezpečené klimatizované skleněné vitríny ve Vladislavském sále.
Výstava potrvá do 27. února příštího roku, vstupné na ni činí 150 korun, na relikviář se ale podívají i tisíce turistů, kteří si zakoupí klasický prohlídkový okruh na Hradě. V normálním provozu Vladislavský sál navštíví za tři měsíce od prosince do února zhruba 130 tisíc lidí, řekl dnes novinářům Václav Beránek ze Správy Pražského hradu.
Vzácný předmět ukrytý ve velké kovové schránce přineslo do Vladislavského sálu šest mužů v černých kuklách. Ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková odemkla spolu s restaurátory zámky na schránce a otevřela ji. Odborníci poté vzácnou památku zkontrolovali, zda se převozem nepoškodila.
Relikviář vyrobený z pozlaceného stříbra a mědi ozdobený téměř 200 drahými kameny se na Hradě ocitl v těsném sousedství kopií českých korunovačních klenotů. Klenoty návštěvníci spatří v sousedním Sněmovním sále a mohou tak srovnat zlatnickou práci starých mistrů. Na druhé straně rozlehlého Vladislavského sálu je model bečovského zámku.
Relikviář svatého Maura má velikost dětského sarkofágu a označuje se za relikviář domečkového typu. Je jediným svého druhu v České republice. Historie románské zlatnické práce sahá na počátek 13. století, přitom dlouho se o ní vůbec nevědělo. Předmět vznikl na objednávku benediktinského kláštera v belgickém Florennes pro ostatky svatého Maura, svatého Timoteje a svatého Jana Křtitele v první čtvrtině 13. století.
Později se stal jeho vlastníkem vévoda Alfréd de Beaufort-Spontin, jehož rodina sídlila na Bečově. Po druhé světové válce museli Beaufortové zámek opustit a relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple. Tady památku objevil po usilovném pátrání 5. listopadu v roce 1985 tým kriminalisty Františka Maryšky.
Podobná přísná bezpečnostní opatření jako nyní v případně relikviáře doprovázela v minulosti také převoz a instalaci Věstonické venuše z Moravy do Prahy na výstavu Národního muzea Lovci mamutů v roce 2006 a zpět roku 2007. Také tehdy transport doprovázeli ozbrojení muži v černých kulkách z Útvaru rychlého nasazení.