Renta pro sportovce, emeritní soudci. <span>Receptů bylo víc</span>

Domácí
16. 4. 2010 17:00
Ústavní soud zrušil systém výpočtu dochodů (ilustrační foto).
Ústavní soud zrušil systém výpočtu dochodů (ilustrační foto).

Ústavní soud zrušil systém výpočtu dochodů.Soudci dali zapravdu názoru, že nastavení důchodového systému je nespravedlivé. Dostatečně totiž nezohledňuje, kolik lidé vydělávali a odváděli do penzijního systému. Vyřešit rozdíly v důchodech se snažili poslanci i některá sdružení už během uplynulých čtyř let. Jednou chtěli přidat slavným, jindy zasloužilým či váženým a nebo rovnou přilepšit všem důchodcům.

Například před dvěma lety neuspěl ve sněmovně bývalý skokan a dnes poslanec Pavel Ploc se zákonem, který měl uzákonit státní rentu k důchodu pro bývalé úspěšné olympioniky. Bez vavřínů zůstal i nápad posílat doživotní rentu soudcům a státním zástupcům. Podobně jako ji dostávají policisté a vojáci.

Renta pro vysloužilé olympioniky

Každý, kdo získá olympijskou medaili, by měl dostat k důchodu od státu dalších dvacet tisíc korun. Takový byl první zákon, který podepsal úspěšný olympionik Ploc coby nový poslanec za ČSSD. "Podobný příspěvek mají i zasloužilí sportovci v Polsku nebo v Maďarsku. Někteří bývalí úspěšní reprezentanti žijí na hranici životního minima," argumentoval sportovec-politik.

ČTĚTE TAKÉ: Soud: Lidé s vyššími příjmy mají dostávat větší penze

Poslanci dokonce sestavili konkrétní seznam olympioniků, kteří jsou ve špatné finanční situaci. Ti by měli brát tolik, aby jim to příjem dorovnalo na úroveň průměrné mzdy. Politici plánovali, že by rentu mělo získávat jen asi 110 bývalých sportovců, což by pro rozpočet byla roční zátěž asi 27 milionů korun. Český olympijský výbor vyplácí olympionikům rentu také.

Bývalý olympionik a současný poslanec Pavel Ploc.Tento týden zase sněmovna odmítla návrh zákona Mirka Topolánka, který chtěl přiznat rentu těm, kteří z politických důvodů dostali za komunistického režimu výpověď ze zaměstnání. Odškodnění mělo být příspěvkem k důchodu až do výše 2500 korun měsíčně, pro státní rozpočet by to představovalo výdaje ve výši do 100 milionů korun ročně. ODS ho ale nakonec nepodpořila s odůvodněním, že nebude podporovat žádné návrhy, které by zvyšovaly schodek státního rozpočtu.

Emeritní soudci

Do ztracena vyšuměl i návrh Soudcovské unie na zavedením institutu emeritního soudce. Po dosažení důchodového věku by soudce odešel do výslužby a příležitostně vypomáhal tam, kde by bylo zrovna potřeba. Za to by dostával rentu ve výši 60 procent svého dosavadního platu. Nyní se soudci musí spokojit s 19 procenty, a proto mnoho z nich "přesluhuje".

PSALI JSME: Soudci touží po odchodu do zálohy

"Při těch současných penzích se samozřejmě všichni té práce drží co nejdéle, aby měli solidní příjem," vysvětluje Tomáš Lichovník, prezident Soudcovské unie. "Zatím jsme ale nenašli na straně výkonné či zákonodárné moci nikoho, kdo by chtěl náš záměr realizovat," připouští. Pokud by ale rozhodnutí Ústavního soudu znamenalo vyšší důchody i pro soudce, mohlo by to podle něj připravit půdu i pro zavedení institutu emeritního soudce.

Foto: Petra Mášová, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ