Revoluce v potravinách: stát změní způsob označování

Domácí
29. 7. 2015 18:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Diabetici a maminky mají smůlu. Do budoucna totiž na kupovaných potravinách nenaleznou označení, že jsou "dia" nebo "vhodné pro děti". Ministerstvo zemědělství chce totiž tento způsob označování zakázat.

Podle navrhované vyhlášky nebudou moci výrobci do budoucna uvádět, že je kupované jídlo vhodné pro děti. Dále mírně upravuje další užívání označení "domácí", "čerstvé", "živé", "čisté", "přírodní" nebo "pravé". "Termíny bude umožněno používat pouze, pokud budou řádně odůvodněny, popřípadě doplněny popisnou informací, která spotřebiteli vysvětlí, proč je potravina deklarována jako například vhodná pro děti, 'domácí' nebo 'přírodní'," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Zdrobněliny klamou zákazníky

Bič chce ministerstvo použít i na zdrobněliny nebo odvozené názvy, které mohou zákazníky klamat. "Toto ustanovení reaguje na vývoj praxe označování potravin, kdy potraviny, které nesplňují požadavky, aby mohly nést název daný předpisem, jsou označeny názvem velmi podobným výrobku definovanému národním právním předpisem nebo předpisem Evropské unie," konstatuje ministerstvo.

Tímto jednáním tak podle něj dochází k uvádění spotřebitele v omyl. "Příkladem mohou být například výrobky označené jako 'Lovečák' nebo 'Poličánek', které nesplňují podmínky pro složení výrobků 'Lovecký salám' a 'Poličan', které jsou stanoveny ve vyhlášce," dodává úřad.

Proti návrhu překvapivě neprotestují potravináři. A to i přesto, že se to dotkne mnoha výrobců. "Je to v pořádku, názvy typu 'rumíček' a podobně opravdu klamou spotřebitele," říká prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

"Dia" už nehledejte

Zákazu se dočká i dlouhodobě používané a populární označení "dia". Takže pokud lidé například zamíří do regálu se sladkostmi a budou hledat své oblíbené dia sušenky, už je nenaleznou. "V současné době neexistují žádné ustanovení právních předpisů, které by stanovovaly požadavky na potraviny vhodné pro diabetiky, ani neexistuje rozdělení na potraviny běžné a vhodné pro diabetiky na základě doložených odborných argumentů," uvádí ministerstvo.

Z provedených výzkumů podle něj vyplývá, že neexistují žádné důvody pro vypracování zvláštních požadavků na složení potravin určených pro osoby s diabetem a že označení "dia" nebo "vhodné pro diabetiky" zcela odvádí od "obecných výživových doporučení pro osoby s diabetem". "Za matoucí je rovněž nutné považovat i spojování označení "DIA" nebo "vhodné pro diabetiky" s potravinami, u nichž došlo k náhradě cukrů zcela nebo částečně sladidly, protože takové potraviny jsou vhodné pro celou populaci," dodává úřad ve své důvodové zprávě.

Označení "dia" přitom už před časem začalo mnoho výrobců opouštět. Přesto je ho možné čas od času, například u sladkostí, ještě najít. V současnosti totiž není tento doplněk u názvu přímo zakázán. "Výroba takzvaných dia výrobků je zbytečná, protože naprostá většina z nich nesplňuje to, co bychom od správné výživy čekali. Toto označení zkrátka nemá pozitivní význam," říká místopředsedkyně České diabetologické společnosti Eva Račická.

Autor: - pcl -Foto: ČTK/AP , KEYSTONE/GAETAN BALLY

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ