Česku může v budoucnu hrozit akutní nedostatek řidičů nákladních aut a autobusů. Podle návrhu novely zákona o odborné způsobilosti k řízení vozidel budou muset mít všichni noví řidiči kromě řidičského průkazu i 280hodinové vstupní školení, které vyjde podle dopravců asi na 60 tisíc korun. Situace je o to horší, že již nyní na trhu chybí asi 20 tisíc řidičů.
"Je nemožné, aby byla pro osmnáctiletého kluka, který se chce stát řidičem, takováto překážka," míní Martin Felix ze sdružení dopravců Česmad Bohemia. Návrh již schválila vláda. Pokud by zákonodárci situaci dále neřešili, nedostatek řidičů se podle sdružení dopravců ještě více prohloubí. Ministerstvo dopravy ale uvádí, že školení by mohlo být v polovičním počtu hodin a za 30 tisíc. I tak je to dost.
Vláda se brání, že ČR nařízení přijmout musí. Jinak by naši řidiči nemohli jezdit do zemí EU. "Měli jsme dvě možnosti. Buď řidiči podstoupí školení, nebo druhá alternativa, že by řidiči museli složit speciální zkoušku. Ta zkouška by byla komplikovaná, trvala by asi pět a půl hodiny a k tomu by se muselo ještě provést přezkoušení v jízdách sto hodin," uvedl předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda. Jízdy by pak prováděly pověřené obce, které by musely nakoupit auta.
Zavedení vstupního školení je podle Cyrila Svobody řešením "na hraně možného". "Dopravci jej sami financovat nemohou, protože jim zákoník práce neumožňuje, aby si vyškoleného člověka ponechali. Je třeba, aby se na školení finančně spolupodílel stát, dopravci a adepti," navrhuje Martin Felix.
Podle Česmadu je důležité vyjasnit, kdo bude vůbec školit, jakou formou se bude školení platit a jestli budou některé části již zahrnuty v českém vzdělávacím systému. "Mohly by se k tomu využít některé předměty na školách či učilištích, pak by školení nemuselo být tak dlouhé a finančně náročné," uvedl Felix.
Řidiči bez oprávnění nebudou moci do Evropy od září příštího roku nebo roku 2009. Podle ministerstva dopravy bude ale na druhou stranu výhodou, že stávající řidiči, jichž se vstupní zkouška netýká, budou mít menší počet hodin takzvaného pravidelného školení, a to v rozsahu sedmi hodin za rok.
Foto: Jan Schejbal