Další kolaps
Řidiči, pozor! Registr vozidel mohou ze dne na den vypnout
22.05.2013 06:39 Původní zpráva
Výměna správce centrálního registru vozidel na přelomu března a dubna má svou dohru. Společnost ATS-Telcom Praha, která registr vytvořila a do konce března se o něj starala, dala totiž celou věc přezkoumat antimonopolnímu úřadu. Žádá ho o pokutu pro ministerstvo dopravy a hlavně vypovězení smlouvy s novým dodavatelem. To by celý registr naprosto ochromilo.
Centrální registr vozidel má další problém. Sice čistě úřední, ale o to nebezpečnější. Pokud ministerstvo prohraje argumentační bitvu u antimonopolního úřadu, bude muset registr ze dne na den vypnout.
Bývalý správce registru, společnost ATS-Tecom Praha, se totiž nesmířil s tím, že ho ministerstvo dopravy od výnosné zakázky na konci března odstřihlo a nahradilo dvojicí dodavatelů ICZ a Telefónica O2. Zhrzená firma považuje celou výměnu stráží za blamáž ministerstva dopravy. Obrátila se proto na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby zakročil. Firma je přesvědčena, že ministerstvo dopravy při uzavření smlouvy s novými dodavateli porušilo zákon o veřejných zakázkách.
Zdržení bylo zbytečné. Veřejná zakázka byla připravena
ATS-Telcom ministerstvu vyčítá především to, že se svou vlastní neschopností dostalo do časové tísně, nevypsalo řádnou otevřenou soutěž a zakázku novému dodavateli tak muselo dát takzvaně z ruky. "Ještě 27. března nemělo ministerstvo uzavřenou smlouvu na poskytování IT infrastruktury i poskytování podpory provozu centrálního registru vozidel. A to proto, že nezahájil řádně připravené výběrové řízení," píše ve stížnosti ATS-Telcom, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
V závěru dokumentu je také jasně černé na bílém napsáno, co vlastně telekomunikační firma chce. "Domáháme se toho, aby úřad konstatoval porušení zákona ze strany zadavatele a udělil mu za to pokutu. A dále jako nápravné opatření uložil zákaz plnění smlouvy na poskytování služeb zajištění provozu aplikace centrálního registru vozidel," stojí ve stížnosti.
Kdyby dal úřad stížnosti za pravdu, následky by nepocítilo ani tak ministerstvo, jako běžní řidiči. V praxi by to totiž znamenalo, že by dopravní resort musel uzavřít všechny dopravní úřady v zemi. Veškerá agenda s přihlašováním a odhlašováním vozů by se zcela zastavila.
Ministerstvo: Nestíhali jsme. Jednali jsme pod tlakem
Ministerstvo dopravy ale takový scénář nechce připustit. Proti stížnosti se ohradilo a antimonopolnímu úřadu sepsalo obsáhlou odpověď. Hájí se tím, že smlouvu s novými dodavateli uzavřelo pouze na rok a navíc pod tlakem. "Jelikož minulé vedení ministerstva nestačilo výběrové řízení řádně připravit, natož ho vysoutěžit, dostalo se ministerstvo do těžké situace. Končila smlouva s původním dodavatelem a my jsme museli zajistit provoz centrálního registru," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí dopravního resortu Martin Novák.
"Protože firma ATS-TELCOM nepřistoupila na nový návrh smlouvy před soutěžením zakázky, tedy její zlevnění a rozdělení služeb, museli jsme hledat náhradní řešení. Výsledkem je smlouva s firmami ICZ a O2 na jeden rok," dodal Novák. Podle něj má tedy ministerstvo dostatek času připravit skutečně otevřenou soutěž na nového poskytovatele. Teze o překročení zákona o veřejných zakázkách je tedy podle dopravního resortu naprosto lichá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.