Rodiče čím dál častěji odkládají děti do ústavů kvůli chudobě

Domácí
29. 1. 2012 09:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Stále více dětí míří v souvislosti s horšící se ekonomickou situací svých rodin do ústavů. Pěstouni nebo Klokánky je dokonce musejí odmítat. Shodli se na tom účastníci pravidelného setkání pěstounských rodin z Libereckého kraje.

"Je čím dál víc dětí, které potřebují pomoc. Je to smutné. A to ještě musíme spoustu dětiček v Klokánku odmítat, protože máme pořád plno," potvrdila Jindra Tokárová ze Smržovky na Jablonecku, která se pěstounské péči věnuje už čtvrt století. Kromě tří vlastních dětí jich s manželem přijala dalších 17 a zařízením pro okamžitou pomoc Klokánek, který provozují sedmým rokem, jich prošlo už 58.

Peníze, které je možné na děti v pěstounské péči získat, podle Tokárové často nestačí a pěstoun musí přidávat ze svého. "Já mám výplatu, manžel má výplatu a veškeré naše peníze jdou do dětí, které máme v pěstounské péči. Neušetříme ani korunu, protože všechno investujeme do nich," dodala.

Hovoří se o možnosti, že by se o děti starali profesionální pěstouni. Tokárová se však obává, že by se pak z pěstounství stal jen kšeft. Obavy podle ní v současné době mají hlavě lidé, kteří se starají o vlastní vnoučata. Připravovaná sociální reforma totiž počítá s tím, že dědové a babičky mají k vnoučatům vyživovací povinnost, takže jim odměna nenáleží.

Obavy z toho má i Ludvika Turková z Nového Boru na Českolipsku. Stará se o čtyři vnoučata ve věku od pěti do 16 let, o které jejich matka ztratila zájem. "Kdyby nám to sebrali, přijdeme o dvanáct, třináct tisíc. To bude hodně znát. Těžko to pak utáhneme," řekla žena, která navíc splácí hypotéku a nejstaršímu vnukovi financuje vzdělání.

Řada pěstounů také potvrzuje, že biologičtí rodiče přestanou své potomky navštěvovat brzy poté, kdy zjistí, že v pěstounské rodině vše funguje. Lenku Šourkovou z Velkých Hamrů na Jablonecku zaskočilo i to, v jak špatném stavu se děti k pěstounům dostávají.

"Děti nemají základní hygienické potřeby, nezvládají nic, neumějí kousat, samy se najíst a napít, ač jim do posudku píšou, že všechno umějí. Já jsem dostala děti v zoufalém stavu," popisovala žena, která se pěstounství věnuje i díky tomu, že se její matka stejným způsobem starala o vnuka. "Vlastně jsem ho vychovávala s ní, a tak jsem k tomu přišla," dodala Šourková. Dnes má v péči tři děti ve věku od sedmi do osmi let, když je převzala, byly jim dva a tři roky.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ