Očima Vladimíra Baráka
Rok 2020, rok boje za děti méně vzdělané

06.01.2020 13:51 Komentář

Vláda Andreje Babiše má za sebou již více než polovinu svého funkčního období. Nejzásadnější legislativní opatření už kabinet představil, druhá polovina fungování vlády se pak zpravidla nese ve znamení dokončování již rozjednaných zákonů a hlavně příprav na nové volby. Z tohoto pravidla se ale trochu vymyká ministerstvo školství. Jde o resort proslulý svou setrvačností, v němž se každá změna projeví až po několika letech, ne-li desítkách let. A právě letos se tu rozhodne o dokumentu, jenž může mít zásadní dopad na vzdělanost a konkurenceschopnost celé jedné generace.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Vlastimil Machura (2 hlasy) 07.01.2020 09:30

  Takových je ve zdejší diskuzi spousta.Přečtěte si příspěvky Franty...

 • S Vrba (2 hlasy) 06.01.2020 20:28

  Pokud jste žil v USA alespoň nějaký čas, mohl byste zjistit, že...

 • S Vrba (1 hlas) 06.01.2020 18:22

  Podle vzoru USA musí veřejné školství zajistit výchovu polovzdělnců,...

 • - - (1 hlas) 07.01.2020 10:43

  Snad se to konečně podaří. Nekončící přitahování šroubů odborných...

 • o k (1 hlas) 06.01.2020 19:18

  proč kritizujete US školství? Myslím, že máme se svým dost práce a...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Snad se to konečně podaří. Nekončící přitahování šroubů odborných přisíračů ve školství, kdy každý jeden chce dostat do osnov maximum z toho svého zamilovaného oboru. Základní vzdělání musí být o tom, aby člověk byl gramotný a měl povědomí, co s čím souvisí a jak s informacemi zacházet.

1 hlas

Informačně zajímavý článek. Jen je moc vidět autorův nesouhlas, takže jde vlastně o zaujatou glosu.

0 hlasů

JAKÉ TO JE UČIT ČERNÉ STUDENTY (1)

Tento článek je překladem amerického článku, který jsem shledal zajímavým, protože ukazuje na některé paralely mezi černými v USA a cikány tady u nás.

¨
Jednou z prvních věcí na černých, které jsem si všiml, je to, že jsou hluční. Měli jen malou představu o obecném slušném chování. Nebylo neobvyklé, že na mne křičelo najednou pět studentů. Pokoušet se je utišit bylo k ničemu a bílé učitelky na tom byly v tomto ohledu obzvláště špatně. Seděl jsem ve třídě jedné z nich, když studenty doslova prosila, aby se zklidnili. Jen křičeli o to víc, aby přeřvali její hlas. Zdá se, že vůbec neměli představu o faktu, že s vyjádřením myšlenky se má čekat do doby, až na člověka přijde řada se slovem. Něco je napadlo a ihned to prostě museli vykřiknout. Takhle jsem vedl diskuzi o vládě a najednou jsem byl přerušen: „Potřebujem víc Demokratů, Clintonová dobrá!“. Studenta tento výlev na chvíli uspokojil, ale za dvě minuty začal opět křičet „Clintonová je dobrá!“.

Každý, kdo se kdy pohyboval kolem mladých černochů, ví, že jediné, co neustále poslouchají, je rap. Černí sami často vymýšlejí vlastní rýmy a nebylo neobvyklé vidět ve třídě patnáct studentů, jak na sebe rappují a pohybují se do rytmu (pozn. překladatele: autor zde použil slovo „jiving“, které popisuje typické chování černých, ale vzhledem k jejich absenci v ČR nemá český ekvivalent, laskavý čtenář si příklady tohoto chování jistě najde např. na Youtube). Neustále se překřikovali a najednou rappovali 15 různých rýmů ve svém hrubém a primitivním dialektu. Slova těchto rýmů byla téměř bez výjimky dětinským vychloubáním, např. „Who got dem shine rim, who got dem shine shoe, who got dem shine grill?“ (překlad: Kdo tu má nejlesklejší kola, kdo tu má nejlepší boty, kdo tu má nejlepší grill? — autor zde ovšem nemá na mysli grill zahradní, ale jakýsi „kryt na zuby“, věc mezi černými velice oblíbenou).

https://pravyprostor.cz/jake-to-je-ucit-cerne-studenty-1/
...
JAKÉ TO JE UČIT ČERNÉ STUDENTY (2)

A co černí chlapci a bílé dívky? Nikdo o tom nesmí mluvit, ale je to naprosto zjevné: Černí jsou bílými dívkami posedlí. Následující drama jsem viděl nesčetněkrát. Černoch přijde k bílé dívce a začne se před ní vytahovat a předvádět, nikoliv výhružně. Je to spíš hra, než hrozba. V průběhu svého tance se zeptá „A kdy se mnou půjdeš na rande?“. Na to jsou dvě odpovědi. Více sebevědomá dívka na něj podrážděně vykřikne „S tebou nikam nepůjdu.“ Subtilnější dívky skloní hlavu a zamumlají „ne“ velice tiše. Na to vždy černoch odpoví „Jsi rasistka“. Mnoho dívek — až příliš mnoho — dokonce cítí vinu kvůli tomu, že s černými nechodí. Většina bílých dívek na mé škole se od černých držela dál, ale pár, zejména těch na drogách, s nimi začalo chodit.
.
Ještě jedna věc je na černých nápadná. Nemají žádný smysl pro romantiku, nebo pro lásku. To, co muže a ženy přitahuje, je pro ně prostě sex a na toto téma jsou až hrubě otevření. Samozřejmě — existuje spousta zvrhlých bílých, ale někteří moji bílí studenti prokázali smysl pro něžnost a oddanost, což jsou emoce, které černým v podstatě chybí, zejména chlapcům. Černé školy jsou plné násilí a těch několik bílých, kteří nemají prostředky uniknout, je chyceno v pasti. To násilí je neskutečné — ani ne tak to, že se děje, ale atmosféra, ve které se děje. Černí se usmívají, spokojení s tím, co dělají a najednou se začnou prát. Je to až tajuplné. Před nedávnem jsem šel chodbou a skupina černých chlapců šla přede mnou a bez varování se najednou začali prát s jinou skupinou na chodbě..
Černí se mimořádně rychle urazí. Jednou jsem neúmyslně kopnul černého chlapce do boty. Okamžitě na mne vystartoval a vyhrožoval útokem. Odešel jsem ze třídy a nechal jsem školní stráž přivést ho do ředitelny. Bylo neobvyklé, že takto černý vystartoval na učitele, ale mezi sebou se takhle chovali zcela běžně.

Skutečné oběti ovšem jsou bílí, chyceni v téhle pasti. Jsou vždy v nebezpečí a jejich vzdělání trpí. Bílí slabší jedinci jsou nejvíce zranitelní, ale většinou jen drobnými ústrky. Někdo jim dá facku, nebo je nakopne, když se ohýbají, aby si vzali knihy ze skříňky. Černí si typicky nechávají hrubé násilí na jiné černé.

Mezi studenty bylo hodně promiskuitního sexu a to vedlo k násilí. Černošky se neustále perou o černé chlapce. Nebylo neobvyklé vidět dvě černošky, jak si doslova rvou mezi sebou vlasy, zatímco policista uprostřed se je snaží od sebe odtrhnout. Černý chlapec, o kterého se rvaly, jen stál s úsměvem opodál a vychutnával si show, které zavinil. Z nějakého důvodu, který nedokážu vysvětlit, se ale chlapci o dívky prakticky nikdy nervali.

Mezi černými bylo těhotenství běžné, i když některé černošky jsou tak tlusté, že nepoznáte rozdíl. Nevím, kolik černošek podstoupilo potrat, ale ty, které porodily, zůstaly na škole, zatímco o dítě se starali rodiče studentky. Škola žádnou péči o tyto děti neposkytovala.

https://pravyprostor.cz/jake-to-je-ucit-cerne-studenty-2/

0 hlasů

Ještě méně? Takže když debil, co mi nastoupí na brigádu a má odečíst údaj na vodoměru prohlásí, že toto se ve škole neučili - rozumějte posunout desetinou čárku - se pokusí vyplavit celý panelák, ten další už nebude znát některá čísla? No nazdar.

0 hlasů

Místní MacGyver už zase rozumuje?
Zalez a běž za svýma soukmenovcema do germanistánu, můžeš je učit číst, vítající havlojedská sr.ačko.

MLÁDEŽ SE MĚNÍ?

Školy převzaly velkou část výchovné role. Jestliže kdysi měla za úkol vzdělávat a součástí byla určitá propaganda režimu, vždy záleželo na jednotlivých učitelích, jak vnímali vedoucí úlohu KSČ, pak zbytek ležel na bedrech rodičů. Momentálně se však školy staví do pozice určující další směřování dítěte a v mnoha ústavech je rétorika a politická výchova postavena nad kvalitu vzdělání. Školní indoktrinace a průnik neziskovek do vyučování už výrazně převyšují bývalé aktivity Pionýra a SSM. Přitom se snižují nároky na tak důležité předměty, jakými jsou matematika a fyzika, mladým stávkujícím chybí znalosti i z biologie a chemie, absolutně ignorují dějepis a česky také moc neumí. Občas si přečíst některé příspěvky na sociálních sítích může přinést šok. Rodiče mohou být do školy předvoláváni za to, že se jejich syn či dcera nejsou ochotní podvolit ideologii prosazované školou, případně jsou děti manipulované do určitého způsobu myšlení. Což připomíná dobu socialistického temna, nicméně tehdy se rodiče dostavovali do školy především kvůli kázeňským přestupkům. Přesto doby minulé s výjimkou politiky byly tak nějak i v těch školách svobodnější. Šikana se řešila méně často, drogy se školám téměř vyhýbaly a alkohol a kouření spojené s pubertou se dařilo eliminovat sice s vypětím, ale rozhodně menším, než vyžadují injekční stříkačky a marjánka.

https://pravyprostor.cz/mladez-se-meni/

CZEXIT

0 hlasů

KONTUMACE KOČEK.

0 hlasů

Podle vzoru USA musí veřejné školství zajistit výchovu polovzdělnců, schopných manuální práce. Ti lepší lidé, kteří o úrovni veřejného školství rozhodují, mají většinou své děti na soukromých školách. Je tragédií, když žákyně šesté třídy pro součet 460+200 potřebuje kalkulačku

1 hlas

proč kritizujete US školství? Myslím, že máme se svým dost práce a problémů, takže bychom se měli věnovat našemu.

1 hlas

Pokud jste žil v USA alespoň nějaký čas, mohl byste zjistit, že všichni absolventi jsou "středoškoláci" z nichž někteří po absolutoriu mají problémy se psaním a četbou.
Pokud zavedeme zkoušení pouze testy, podle jejich vzoru, budeme mít i podobné výsledky.

2 hlasy

Takových je ve zdejší diskuzi spousta.Přečtěte si příspěvky Franty Kocourka. 🤣

2 hlasy

To ne,to by bylo trestání nevinných.

0 hlasů

To je rok co rok,pořád se o tom jen mluví.Pak to zanikne ve víru událostí a zase si na to vzpomenem příští leden.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.