Rok po <span>krádeži století</span>. Policie má prázdné ruce

Domácí
4. 12. 2008 07:00
Údajný zloděj století František Procházka policii stále uniká.
Údajný zloděj století František Procházka policii stále uniká.

Údajný zloděj století František Procházka policii stále uniká.Před rokem plnily titulní stránky deníků informace o největší novodobé krádeži peněz. Zmizení 564 milionů z bezpečnostní agentury ihned dostalo přízvisko: Krádež století. Po hlavním podezřelém Františku Procházkovi pátrá celý svět. Jenže bilance policejního vyšetřování po dvanácti měsících je tristní. Žádný zloděj, žádné peníze.

Přestože vyšetřování krádeže více než půl miliardy korun z bývalé žižkovské pobočky společnosti G4S běží již celý rok, jen jednou hlásili detektivové: Máme stopu. Letos v březnu totiž v Solečku na Mladoboleslavsku zatkla zásahová jednotka údajného komplice Františka Procházky.

(Ne)komplic na scénu

Jak se však později ukázalo, nashromážděné důkazy na obžalobu Milana Čermáka nestačily. V polovině září podnikatel a Procházkův známý opustil vazební věznici na Pankráci, stačilo složit desetimilionovou kauci. Vše nasvědčuje tomu, že policii k penězům ani k údajnému zloději nenasměroval. "Nad Frantou přemýšlím, co mě zavřeli do vězení. Myslím, že ho ke krádeži donutili," připustil pouze Čermák.

ČTĚTE VŠE O PŘÍPADU: Speciál o krádeži století

S tvrzením údajného komplice souhlasí i Jiří Kameník, šéf Asociace soukromých bezpečnostních agentur. Čermáka navíc označil za pouhou volavku. "Když pachatel dokázal vyřadit z provozu strážné a dvě kamery, proč by nechával další funkční? Protože to schválně zamýšlel, chtěl, aby bylo vidět, že se do dodávky nakládaly pytle," přemítá Kameník. Expert na ostrahu rovněž policii vyčítá, že veřejnosti dostatečně nevysvětlila své kroky.

Bývalý elitní kriminalista Lubomír Koťátko.Mlčeti za hrob

Právě na slib mlčenlivosti, s nímž detektivy zavázali žalobci, si stěžoval v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ bývalý šéf týmu vyšetřovatelů Lubomír Koťátko. "Striktní zákaz znamenal jediné: musel jsem odpovídat novinářům, ať se ptají jinde. Připadal jsem si jako blbec. Zvlášť, když jsem o případu věděl všechny potřebné detaily," řekl v květnu Koťátko. Vyšetřování by prý pomohlo, kdyby mohl pouštět do médií informace podle svého uvážení.

"Pokud v tom Čermák opravdu jel, musely by v autě zůstat mikročástice po nakládání peněz. Půlmiliardu nenaházíte jen tak vidlemi do vozu. Pokaždé zůstanou stopy. Mám za to, že policie je neobjevila," vrací se k jediné "horké stopě" Kameník. Proti Čermákovi podle něj tím pádem detektivové nemůžou mít žádný důkaz. "Být jím, tak se bouřím a peru o svá práva," vzkazuje Kameník. A dodává: Policie pochybila a neříká veřejnosti pravdu.

K dopadení pachatelů nakonec nepomohla ani dvaapadesátimilionová vábnička, kterou za informace vedoucí k dopadení zlodějů nalíčila sama poškozená společnost. Na policii se sice sešly desítky tipů, ovšem žádný z nich prokazatelný posun ve vyšetřování nespustil.

Foto: archiv, ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ