Romové hledají byt, makléři zase způsob, jak je odmítnout

Domácí
27. 3. 2015 11:10
Romy za nájemníky mnoho lidí nechce (ilustrační foto).
Romy za nájemníky mnoho lidí nechce (ilustrační foto).

Na jedné straně Romové - na druhé realitní makléři. Romové bojují s tím, že nemohou sehnat pronájem k bydlení. Majitelé bytů z nich mají strach. Realitní makléři zase bojují s antidiskriminačním zákonem. Nesmějí totiž v inzerátech uvádět požadavky majitelů bytů. A to je kámen úrazu. Makléřka Eliška Nosková teď proto čelí žalobě Romky, které po telefonu odmítla pronajmout byt.

"Chtěl bych si pronajmout byt. Nevadí, že jsem cikán?" "Ano, vadí, majitelka do bytu Romy nechce." S touto odpovědí má zkušenost skoro každý Rom, který někdy byt k pronájmu sháněl. To potvrzuje i hudebník a otec od rodiny Gyulla Banga. "Bydlel jsem osm let ve Vršovicích, zaplatil jsem kauci a nikdy nebyly žádné problémy, ani s nájmem. Když jsem se ale chtěl přestěhovat do Podolí, narazil jsem. Jeden makléř mi bez okolků sdělil, že mi prohlídku neposkytne, a to poté, co uslyšel mé příjmení," svěřil se Banga v reportáži TV Barrandov.

Makléřka Eliška Nosková na podobný telefonát doplatila. Odmítla Romce zprostředkovat prohlídku bytu s odvoláním na to, že si to nepřeje jeho majitelka, teď kvůli tomu čelí žalobě o sto tisíc korun. A to přesto, že Romka byt ve skutečnosti nechtěla, jen si realitní kancelář, jako sociální pracovnice, testovala. Protože ale Romové v případě, že si připadají být diskriminováni, mohou zažádat o odškodné, činí tak i výše zmíněná Romka Lenka. Nechala se slyšet, že se do role diskriminované osoby vžila natolik, že na sobě cítí újmu.

Má i podporu ombudsmanky pro lidská práva Anny Šabatové: "Újma, která vznikne osobě mající diskriminační znak (zde etnicita), ucházející se o bydlení 'pouze naoko', je srovnatelná s újmou vzniklou osobě skutečně hledající bydlení. Pokud při takovém ověřování dojde k neoprávněnému zásahu do jejích práv, má shodné nároky, jako kdyby se setkala s diskriminací nečekaně."

Většině makléřů tak nezbývá nic jiného než krčit rameny, protože se snaží plnit přání majitelů bytů, kteří mají své určité požadavky. Podle nového antidiskriminačního zákona se jejich přání typu "nechceme kuřáky, rodiny s dětmi nebo Romy" v inzerátech nesmí objevit.
Většina makléřů ale krčí rameny, snaží se prý jen o plnění přání svých zadavatelů. A proto se, jak přiznala i makléřka Nosková pro TV Barrandov, snaží zákon obcházet nebo prostě neříkat pravdu.

Vietnamce a Ukrajince ano, Romy ale nechceme

Zároveň makléřka Noskové prozradila, že podle jejích zkušeností majitelé bytů nemají problém s národnostmi, jako jsou třeba Vietnamci nebo Rumuni, s Romy ale ano. Romové, kterým se nepodaří sehnat byt, podle sdružení Romea končí na ubytovnách nebo v ghettech na okrajích měst, i když je řada z nich slušných. Nejen proto Romea zřídila bezplatnou informační linku 800 307 307, kde mohou lidé mimo jiné zjistit, kam se v případě diskriminace obrátit.

Autor: Eva StřihavkováFoto: Profimedia , Zavoral Libor

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ